Yapay zeka tarafından yaratılan ses efektleri artık bizi kandırabiliyor

yapay zeka ses


Filmlerin büyüsünü biraz bozmamıza izin verirseniz, filmde ve TV’de duyduğunuz ses efektlerinin çoğu aslında daha sonra Foley sanatçıları tarafından yeniden yaratılıyor ve düzenleniyor. Şimdi araştırmacılar, genel izleyiciyi kandırmak için işlerini yeterince iyi yapıp yapamayacaklarını görmek için ses efektleri üreten yapay zekayı yaratmaya çalışıyorlar.


Haziran ayında IEEE Process on Multimedia gazetesinde yayınlanan çalışmada, 53 katılımcıdan 41’i yapay zeka tarafından üretilen sesler karşısında kandırıldı.

Stüdyoda ses efektlerini yeniden yaratan Foley sanatçıları için bu kulağa korkunç geliyor, ancak şimdilik algoritma hala mükemmel olmaktan uzakta.

Yapay zekanın şu anda bulunduğu yer ve ileriye dönük zorluğu, sesi temsil ettiği varsayılan gerçek videoyla nasıl eşleştireceğini bulmak. Bir izleyiciyi kandırmak için, ses efektlerinin yalnızca gerçekmiş gibi duyulması değil, aynı zamanda videodaki eylemle de uyumlu olması gerekiyor.

İşte bu yüzden gömülü videolar- spoiler, hepsi yapay zeka tarafından oluşturuldu- yağmur veya çatırtılı bir ateş gayet ikna edici ama bu, kırpılma ve kıvrılmanın açıkça atın attığı adımlarla aynı çizgide olmadığı koşan bir at videosunda sahte olduğu belli oluyor. 

Endişeye gerek yok: Foley sanatçılarının ve ses editörlerinin işleri şimdilik güvende. Ancak, bu atın çıkarması gereken seslerini çıkardığına inanabileceğiniz, hiç de uzak olmayan bir gerçekliği hayal etmemek zor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.