Bu yapay zeka radyo sinyalleri ile duygularımızı algılıyor

Yapay Zeka Radyo Dalgası

Bu yapay zeka sayesinde bir gün işten eve depresif bir ruh hali içinde geldiğinizde sadece akıllı hoparlörünüzün duygularınızı otomatik olarak taramasını ve yatıştırıcı müzik çalmaya başlamasını sağlayabileceksiniz.

Bu, Queen May University of London mühendislerinin, insanları radyo dalgalarıyla gözlemleyerek ve kalp atışlarındaki değişiklikler gibi duygusal ipuçları alarak, belirli insan duygularını otomatik olarak nasıl yorumlayacaklarını öğrettikleri yeni bir yapay zeka sinir ağı için tek kullanımlık bir durum. PLOS one dergisinde bu ayın başlarında yayınlanan araştırmaya göre, algoritma korku, iğrenme, neşe ve rahatlama gibi duyguları yüzde 71 doğrulukla algılayabilmekte. Bu mükemmel olmaktan uzak, ama hayatımızda gerçek dünya kullanımı bulabilecek kadar da etkileyici.

Algoritma, radyo dalgaları tarafından tespit edilen bir kişinin kalp atışındaki değişiklikleri almak için kodlanmış ve Defense One’a göre bunları belirli duygular olarak yorumlamakta. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, askeri odaklı yayın, sistemin sorgulamalarda kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgileniyordu, ancak baş yazar ve Queen Mary mühendisi Yang Hao, tam olarak odak noktalarının bu olmadığını söyledi.

Hao, Defense One’a verdiği demeçte,”ulusal güvenlik üzerindeki etkileri ile ilgili olarak, bu teknolojinin etiksel açıdan ve diğer ilgili konularda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor ” dedi.

Tabii ki, yüzde 71 doğruluk tam olarak ideal değil, ancak araştırmalar sinir ağının diğer, daha az karmaşık yapay zeka mimarilerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini göstermekte.

Örneğin, daha geleneksel bir makine öğrenme algoritması, araştırmaya göre, sadece yüzde 40’ını doğru tahmin etti. Bu nedenle, insan duygularının karmaşık, öznel deneyimini anlayan makinelerimiz olmasa da, en azından onları çözmemize yardımcı olan araçlara yaklaşıyoruz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.