Yapay zeka ile insan beynini birleştiren bir materyal keşfedildi

yapay zeka insan beyni

Bilim insanları çığır açacak bir buluşa imza attı. Keşfedilen biyosentetik materyal sayesinde yapay zekâ ile insan beynini birleştirmek mümkün hale gelecek.

Amerikan Kimya Topluluğu 2020 online fuarında tanıtılan materyal, elektronik cihazların insan vücuduyla bir araya getirilmesi ve yarı insan, yarı robot “cyborg” varlıklar oluşturulmasını sağlıyor.

Elektronik cihazları insan vücuduna entegre etme fikri yeni bir fikir sayılmaz. Yıllardır bu konuda çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Ancak altın, silikon ve metal gibi geleneksel materyaller kullanıldığında vücutta yaralar oluşabiliyor. Deride hasar oluşmasının yanı sıra yaralar nedeniyle bilgisayar ile kas veya beyin arasında elektrik sinyallerini iletmek mümkün olmuyor. Delaware Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen materyalde ise bu geleneksel materyallerin yarattığı sorun yaşanmıyor.

Pedot isimli polimer, bilim insanlarının aradığı özellikleri taşıyor. Vücutta herhangi bir yaraya neden olmayan materyal, tıbbi implantların performansını artırıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda Pedot polimerinin evlerin kiremitlerini enerji depolayabilir hale dönüştürdüğü tespit edilmişti. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmada yaralanma sonrası kan damarı büyümesini tespit edebilmek ve tümörleri erken aşamada algılayabilmek için Pedot polimerinden faydalanabildiği ortaya çıkmıştı. Son olarak bu polimerin beyinle ilgili hastalıkların tespit edilmesinde ve tedavisinde yardımcı olabileceği belirtilmişti.

Şu sıralar birçok şirket insan beynini bilgisayara bağlamak için çalışmalar yürütüyor. Elon Musk’ın Neuralink girişimi şu anda bu hedefi gerçekleştirmeye en yakın şirket olarak görülüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DOKTORLAR TÜMÖRLERİ İZLEMEK İÇİN BEDENİNİZE ÇİP TAKMAK İSTİYOR

Musk’ın girişiminin önümüzdeki günlerde geliştirdikleri beyin çipiyle ilgili detayları açıklaması bekleniyor. Günün birinde bilgisayardan beyne USB-C kablo ile tam bant genişliğinde veri aktarılabileceği düşünülüyor. Musk’ın iddiasına göre Neuralink’in teknolojisi sayesinde insanlar normalde duyabileceklerinin ötesindeki frekanslarda sesleri duyabilir hale gelecek. Hatta direkt olarak insanların beynine müzik yayını aktarmak mümkün olacak.

Gelişmiş yapay zekâ teknolojisi elbette insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Ancak bu teknolojinin ürkütücü yanları da yok değil. Yapay zekâ teknolojilerinin çok ileri boyutlara ulaşmasının insanların sonunu getirebileceği söyleniyor. Elon Musk geçtiğimiz ay yaptığı uyarıda insanların yapay zekâ tarafından gelecek 5 yıl içerisinde ele geçirilebileceğini dile getirmişti. Musk’ın bu tahmini doğru çıkacak mı, bekleyip göreceğiz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.