Yapay zeka haber sunucusu ile tanışın

yapay zeka sunucu

Çin devlet haber ajansı Xinhua, son günlerde yapay zekaya yönelik son çalışması olan, yapay zeka destekli 3D haber spikeri Xin Xiaowei’yi duyurdu.

Yapay zeka haber spikeri, internet arama motoru üzerine çalışan teknoloji şirketi Sogou ve haber ajansı Xinhua tarafından ortaklaşa geliştirildi. Xin Xiawoei’nin konuşmasının gösteren videoda, yapay zeka spikeri, çok modlu tanıma, sentez, yüz tanıma ve transfer öğrenimi kullandığını söylüyor. Entegre edilen yapay zeka algoritmaları Xin’e insan sesi, yüz ifadesi, dudak hareket ve tavırlarını taklit etme yeteneği sağlıyor. Yapay zeka spiker izleyicilere, rahatlatıcı bir haber yayını tarzından kusursuz bir deneyim vermek için en yeni algoritma ve 3D teknolojilerini kullanıyor.

Yapay zekanın mekya sektörüne girişi

Xin Xiawowei, iki şirketin geliştirdiği ilk yapay zeka spikeri değil. 2018 yılında Qiu Hao ve 2019 yılında Rus haber ajansı olan ITAR-TASS’ın desteğiyle Rusça konuşan bir haber spikeri de geliştirmişlerdi. Ayrıca, Ortadoğu’nun en hızlı büyüyen medya kuruluşlarından Abu Dabi Medyası (ADM), 2019’da yapay zeka spiker için Sogou’yla beraber çalışmıştı.

Yapay zekanın haber ajansları sektörüne girişi daha verimli yayın ve 7/24 kesintisiz haber yayını gibi pek çok fırsatın önünü açabilmesi açısından merak uyandırıyor.

Çin haber ajansı Xinhua, bu konuda yayınladığı raporlarda, yapay zeka spikerlerinin ekibin bir parçası haline geldiğini söyledi.

Medya sektöründe yapay zeka kullanımı genişleyebilir ancak şirketler teknolojinin sınırlarını da kabul ediyor. Xinhua ve Sogou şirketi ürünü Xin Xiawowei, açıklamasında, “Gerçek bir insandan klonlanan ben, sağlanan teknoloji sayesinde habercilikte kendimi geliştirdim. Ancak sadece gerekli metinler sağlandığında haber sunucusu olarak konuşabilirim.” diyor.

Yapay zeka haber spikerlerinin kullanılmasında teknoloji hazır olması, insanların buna hazır olduğu anlamına da gelmiyor. Yayınlanan videoları izleyen bazı kullanıcılar, bu deneyimleri “korkutucu” olarak tanımladı. İzlenilen haber deneyiminin iyi olmadığını söyleyen bazı kullanıcılar, “teknolojiyle bunun yapılabiliyor olması, yapmak zorunda olduğumuz anlamına gelmemeli.” dedi.

Yine de oldukça heyecan verici olan bu deneyimin, gelecekte hayatımızı ne kadar entegre olacağını görmeyi umuyoruz.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.