Yapay zeka destekli trafik ışıkları İngiltere’de hava kirliliğiyle mücadele edecek

Londra trafik

İngiltere, zehirli hava noktalarına araçların gelişini geciktiren yapay zeka destekli güçlü trafik ışıkları ile kirlilikle mücadele etmeyi planlıyor. 

Sistem, yoldaki sensörler, hava durumu tahminleri ve otomobillerdeki bluetooth cihazları aracılığıyla yerel kirlilik ve trafik akışları hakkında veri toplamaktadır. Daha sonra sistem algoritması hava kirliliğinin bir sonraki saat içinde nerede artacağını tahmin etmek için hem canlı hem de geçmiş verileri analiz eder. Sistem zehirli kirleticilerde keskin bir artış öngördüğünde, trafik ışığı zamanlamaları otomatik olarak değiştirmektedir. Kirliliğin yoğun olduğu noktalara giden sürücüler, normalden 20 saniye daha uzun süre kırmızı ışıkta tutulacak. Öte yandan diğer yönlere giden araçların, kirliliğe daha fazla maruz kalmamaları için daha uzun süre yeşil ışık yanacaktır. Sistem, bir alanda daha kaliteli bir hava seviyesi oluşturmak için Smart City firması Now Wireless tarafından oluşturulmuştur. 

Denemeler bu yıl başlıyor

Sistemin ilk denemeleri bu yılın ilerleyen zamanlarında İngiliz şehri Wolverhampton’da gerçekleşecek ve diğer bazı belediyelerin bunu kullanmayı düşündüğü bildiriliyor. Wolverhampton’un Trafik Müdürü John Charles, Times’a verdiği demeçte,” Şehir merkezini açık tutmak için alternatifleri keşfetmemiz gerekiyor. ” dedi. “Trafik ışığı zamanlamalarına farklı ağırlık vermenin, hava kalitesinin o kadar da kötü olmadığı diğer yolların pahasına trafik akışını iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek istiyoruz. Hava kalitesini artırmaya çalışmak için sorumluluğu geliştirmekle ilgili. ” 

Sistem, halk sağlığını korumanın yanı sıra, bölgelerin hava kirliliği seviyelerinde yasal sınırlara ulaşmasına yardımcı olacaktır – bunların %83’ü şu anda yapamamaktadır. 

Ancak, arabalar çalışır durumda trafik ışıklarında çok uzun süre tutulursa, kirliliğin yeni noktalara kayması riski vardır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.