Yapay zeka çöp adamları gerçek fotoğraflara dönüştürüyor

yapay zeka robot resim

Yeni bir yapay zeka algoritması, bir kişinin hızlıca çizilmiş karakalem resminden inandırıcı, gerçekçi bir görüntü elde edebiliyor. Bir yapay zeka gerçekçi fotoğrafları sadece çizgiler aracılığıyla size sunabiliyor.

Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nde Lin Gao ve meslektaşları, bir kişinin yüzünün ilkel bir çizgi taslağını anında fotoğraf portresine dönüştüren bir algoritma geliştirdiler. Yapay zeka sanatsal uzmanlık veya kodlama beceri gerektirmiyor. Suç soruşturmaları için şüphelilerin görüntülerini hızla oluşturmaya yardımcı olabilir.

Yeni Bilim İnsanı raporlarına göre , 17.000 ünlü kişinin yüzü üzerinden eğitilen algoritma, eskizlerin hayata geçirilme şeklini değiştirebilir. Algoritmanın arkasındaki Hong Kong Üniversitesi bilim adamları, bir soruşturmada şüphelileri tanımlamak veya oyunların ya da filmlerin gerçek hayata aktarılmasını kolaylaştırmak için kullanılabileceğini öne sürüyor.

Yapay zeka sistemini eğitmek için, bilim adamları ünlü kişilerin yüzlerini veritabanında kullanmaya başladılar. Onlar temelde basit çizimler gibi görünüyordu kadar onları aşağı düzenlenmiş araştırmalara göre bu ayın çevrimiçi paylaştı.

Hem fotoğraf hem de doodle aracığıyla sunulan yapay zeka algoritması, bir eskiz veya taslaktaki çizgileri gerçek yüz özelliklerine dönüşmeyi öğrendi. Bu durum sayesinde sadece elle çizilmiş bir eskiz gördükten sonra sentezlenmiş yeni görüntüler üretme yeteneği verdi.

Olağandışı bir önyargı

Diğer yapay zeka algoritmalarında olduğu gibi, bu da eğitim verilerinden kaynaklanan yerleşik önyargılara sahiptir. Bu durumda, ortaya çıkan tüm görüntüler TV’de bulunan beyaz insanlara benziyor, çünkü sistemin öğrendiği tek yüzler bunlar. 

Hong Kong Şehir Üniversitesi’nden araştırmacı Hongbo Fu, New Scientist dergisine verdiği demeçte şunları söyledi: “Sonuçların çoğu beyaz ten rengiyle ilgilidir – bunun üzerinde herhangi bir kontrole sahip değiliz. Gelecekte ekip, portredeki ten rengini manuel olarak seçmek için esnek bir kontrol eklemek istiyor.”

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.