Robot oyuncu bilimkurgu filminde baş rol oynayacak

yapay zeka insansı robot erica

Film endüstrisi, koronavirüs pandemisinden sonra nasıl normale döneceğini düşünürken, yeni bir bilimkurgu filmi COVID-19’a karşı bağışıklığı olan bir oyuncu seçti. Erica isimli yapay zeka robotu bilimkurgu filminde başrol oynayacak. Şimdiden ses getiren filmin ismi ise: “B”

“To the Bone” ve “Loving Vincent” filmlerinin yapımcıları tarafından çekilecek olan film, yapay zeka robotun başrol olarak yer aldığı ilk film olma özelliği taşıyacak. Yapımcı şirket Bondit Capital Media, 70 milyon dolarlık bütçe ayırılan bu film için yapay zeka robot aktörlerine güveniyor.

Görsel efekt yöneticisi Eric Pham, Tarek Zohdy ve Sam Khoze’nin Life Entertainment aracılığıyla ürettiği bir hikayeye dayanan filmde Erica başrol rolünde görülecek. Bilimkurgu türündeki film, insan DNA’sını mükemmelleştirmek için oluşturduğu programla ilgili tehlikeleri keşfeden ve tasarladığı yapay zekalı kadına yardımcı olan bir bilim insanını anlatacak.  Bilim insanının geliştirdiği yapay zekalı robot rolünde Erica’yı göreceğiz.

Hikayenin üreticilerinden Sam Khoze yaptığı açıklamada, Erica’nın yaratıcısı olan bilim insanlarının ona rol yeteneğini öğrettiklerini söyledi. Erica, Hiroshi Ishiguro ve Kohei Ogawa adındaki iki Japon bilim insanı tarafından üretilmişti.

Khoze ayrıca, “İnsan oyuncular, aktörlük yöntemlerinde kendi yaşam deneyimlerinden beslenir. Erica’nın ise yaşam deneyimi olmadığı için rol yeteneği için eğitildi. Hareketleri, duyguları, hızı, karakter gelişi ve beden dili gibi konular için oturumlarla simüle edildi.” dedi.

Erica’nın American History X’in yönetmeni Tony Kaye tarafından yürütülecek farklı bir projeye başlaması bekleniyordu. Ancak yapımcılar zamanlama konusunda Kaye ile anlaşamayarak farklı bir projeyle anlaştılar. B filminin yönetmeni ve Erica’nın insan yardımcı aktörü henüz belli değil. 2019 yılında Japonya’da bazı sahneleri çekilen filmin geri kalanının 2021 yılında Avrupa’da çekilmesi bekleniyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.