OpenAI yeni GPT-3 algoritmasını sunar

openai

Tüm dünya koronavirüs pandemisine odaklanmış durumdayken yapay zeka önemli bir atılım gerçekleştirdi.

OpenAI şirketi, metin üreten bir sinir ağı algoritması olan GPT serisinin sonuncusu GPT-3’ü yayınladı. Açılımı Generative Pretrained Transformer (Ön İşlemeli Dönüştürücü) olan GPT-3, bilgisayarlara sayılarla verilen metinleri, sözcüklere dönüştürme gücünü veren bu güne kadar yapılmış en güçlü algoritma.

Elon Musk tarafından desteklenen, kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından yaratılan GPT-3, otomatik doldurmayı gerçekleştirmek için tasarlanmış genel bir dil modelidir. Kategorize edilmemiş internet yazıları üzerine eğitilmiş olan algoritma, temel olarak herhangi bir başlangıçtan sonra gelecek metinleri tahmin eder. 175 milyar parametresi bulunan ve 12 milyon dolara mal olan GPT-3, rakiplerinden 10 kat daha güçlü.

GPT-3 algoritmasının diğer modellerle karşılaştırılması

GPT-3’ün gelecekteki kullanım alanlarını tahmin etmek şu anda zor, ancak potansiyelleri şunlar; kavramsal düzeyde sohbet edebilir, dili tercüme edebilir, e-postayı yanıtlayabilir, bazı programlama görevlerini yerine getirebilir, tıbbi teşhislerle yardımcı olabilir ve belki bir gün terapist olarak hizmet edebilir. Birçok otomatik yanıt sistemlerinin başarısız olduğu, şiir okuma, diyalog ve hikaye yazma alanlarında ve sağduyu konusunda da oldukça gelişmiştir. Her durumda, diğer pek çok teknoloji gibi, GPT-3 de hızla gelişme potansiyeline sahiptir.

GPT-3 için kaygı duyulan durum ise, DeepFake gibi sahte haberlerin yayılmasına yardımcı olabilecek yanlış metinler üretmeyi kolaylaştımabilecek olması. Öğrenimini tamamen internetten baz alan bu algoritma, argo, ırkçı ve rahatsız edecek sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, yazılımı e-postalarınızı cevaplandırmak için eğitebiliyor olmanız da distopik senaryolara yol açabilir. Biriyle e-mail üzerinden konuşurken karşınızdakinin gerçek bir insan olup olmadığını anlayamamak biraz korkunç olabilir.

GPT-3 algoritmasının ana dil seviyesi ile karşılaştırılması

GPT-3’ün Google, Facebook veya Amazon gibi daha baskın teknoloji şirketlerinden biri yerine OpenAI’den gelmesi dikkat çekicidir. GPT-3 aynı zamanda San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki teknoloji dünyasının ve dolayısıyla ABD ekonomisinin altında yatan dinamizmin de bir işareti olarak görülüyor. Bu yeniliğin, Çin’den önce ABD’den gelmesi merkezi olmayan kurumların gücünü yansıtması açısından önemli.

Henüz insanları ve dünyayı ele geçiren yapay zekaların hüküm sürdüğü döneme geçmedik. Ancak yine de yapay zeka GPT-3’ün ileriye dönük büyük bir sıçrama yaptığını söyleyebiliriz.  

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.