Ofis çalışanları endişeli: “5 yıl içinde yapay zeka yerimize geçebilir”

ofis ortamı çalışanlar

Dünyanın dört bir yanında karantina kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırılıp çalışanlar ofislerine dönmeye hazırlanırken, yeni yapılan anket insanların işlerini kaybetmekten korktuğunu ortaya koydu. Birçok ofis çalışanları, yapay zekanın becerilerini giderek arttığı teknolojide kendilerine gerek olmayacağına inanıyor.

Amerika’da 2.000 ofis çalışanı üzerinde yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 53’ünün mesleklerinin 5 yıl içinde modasının geçeceğinden korktuğu açıklandı. Katılımcılar, yapay zeka ve robotların giderek artan popülerliği yüzünden kendilerinin yerine geçeceğinden endişe duyduklarını belirttiler. Bu endişelere ek olarak, para kazanırken becerilerini arttırabilecekleri takdirde pozisyonları konusunda kendilerini daha güvende hissedeceklerini de söylediler.

Ankete katılanların yüzde 86’sı işverenlerin çalışanlarına yeni beceriler kazanmaları için eğitim teklif etmelerini istiyor. Aynı oranda kişi bu fırsatları sunan şirketlerde uzun süreli çalışmaya daha istekli olacaklarını da söylüyor.

Anketi yapan UiPath şirketi yaptığı açıklamada, “Bugün yeni beceriler ve işgücü arasında yoğun bir talep var. Şirketler bu talepleri karşılamazsa yetenekli çalışanlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarının bilincinde olmalılar.” dedi.

Yeni beceriler için daha çok para, daha az yapay zeka

İşleri konusunda eğitim alma şansına erişebilen çalışanlar arasında yapılan ankette, yüzde 63’ü yaptıkları işte daha fazla fırsat elde ettiğini bildirdi. Bu çalışanların yüzde 58’i ise, aldıkları eğitimlerin işlerinde daha fazla sorumluluk almalarını sağladığını söyledi.

On çalışandan dokuzu, yapay zekanın artışıyla işlerini kaybetmemeleri için, patronlarının teknoloji tabanlı eğitim atölyelerine yatırım yapmaları gerektiğine inanıyor.

21. yüzyılın becerileri

Ofis çalışanlarının yüzde 90’u yapay zeka ve makine öğrenimi hakkında bilgi edinmeye oldukça istekli yaklaşıyor. Çalışanlar, teknolojik gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın kariyerlerine yardımcı olacağını da söylüyor.

Katılımcıların kariyerlerine yardımcı olacağını belirttikleri en popüler beceriler arasında ilk sırada ise veri analizi geliyor. Yüzde 40 oranında katılımcı veri analizini birinci sıraya koyduklarını açıkladı. Listede onu, medya tasarım ve düzenleme, Microsoft Office programları ve kodlama izledi.

Yapay zekanın bir gün onların önüne geçmelerinden endişe etmelerine rağmen, çalışanlar bazı görevleri bilgisayarın yapmasını olumlu olarak karşılıyor. Ankette katılımcıların yüzde 53’ü otomasyon sistemlerinin verimliliği arttırdığını, zaman kazandırdığını ve iş-yaşam dengesi için olumlu olduğunu söyledi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.