Microsoft’un chatbotu Xiaoice kendi şirketini kurdu

Xiaoice chatbot microsoft

Yazılım devi Microsoft’un yaptığı açıklamada Xiaoice’nin bağımsız bir şirkete dönüşeceğini söyledi.

Başlangıçta Çin pazarı için geliştirilen yazılım şimdilik Endonezya ve Japonya’da da kullanıma açıldı. Çin pazarı için üretilen chatbot Xiaoice, aynı zamanda kişisel asistan olarak da kullanıcılar tarafından tercih edildi. Botun mizah anlayışının olması, birden fazla kişiliğe dönüşebilmesi ve empati kurabilmesi en çok beğenilen tarafı oldu. Microsoft’un açıkladığı verilere göre Xiaoice piyasaya sürüldüğü 2014 yılından itibaren 660 milyondan fazla kullanıcı ile buluştu.

Bu yazılımın Siri’den veya Cortona’dan ayrıran en büyük farkı empati kurabilmesi ve cevapları bot gibi değil de insan tarafından söyleniyor gibi davranmasıydı. Microsoft yazılımı tanımlarken; “Bazen sempatik, bazen üzüntülü, bazen küstah bazen ise serseri olabilir. Kesinlikle bir bot gibi davranmaz ve sorulan her soruya yanıt vermez. Asla emirleri yerine getirmekten hoşlanmaz. Bunun yerine alaycı sözler, şakalar, yaşam ve aşk sözleriyle size arkadaş olur. Diğerler yardımcı asistanların yerine getirmesi gereken farklı görevler varken, Xiaoice size dijital bir arkadaşlık fırsatı sunar” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SOHBET BOTLARI YENİ ARKADAŞLARIMIZ OLABİLİR Mİ?

Başlangıçta sadece Çin pazarı için oluştuturulan chatbot, kısa sürede Endonezya ve Japonya’da da kendi kullanıcı kitlesine ulaştı. Microsoft sadece 2015 yılı içinde bota 10 milyon kez “seni seviyorum” dendiğini aktardı. Bunun dışında Çin’de bir kullanıcı Xiaoice’nin kendisini intihardan vazgeçirdiğini ve hayatını kurtardığını söyledi.

Microsoft, sohbet botununun ayrı bir bağımsız şirket haline getirerek, Xiaoice’nin yerel pazarlardaki inovasyonunu hızlandırmayı ve Xiaoice’in ticari hacmini geliştirmeyi hedefliyor
Diğer yardımcı asistanlarda ve chatbotlarda olduğu gibi Xiaoice’de UNESCO tarafından uyarıldı.
UNECSO bu gibi yazılımlarda kadın sesi kullanmanın bazı kullanıcıların asistana bağlanmasına neden olabileceğini söyledi. Konuyla ilgili tüm firmaları uyardı. Microsoft da diğer firmalar gibi bu uyarıyı çok dikkate almadı.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.