Microsoft hayatını kaybeden aile bireylerini taklit edebilecek bir yapay zeka patenti aldı

Microsoft, hayatını kaybeden aile bireylerini taklit edebilecek bir yapay zeka patenti aldı

Aralık ayında Microsoft tarafından hazırlanan patentte ve ilk olarak Input web sitesi tarafından tespit edilen bir yapay zeka sohbet robotu, ölü akrabalarınızı taklit edebilir, böylece onlarla mezarın ötesinden anlık şekilde mesajlaşma yapabilirsiniz.

Dijital “doppelganger”, sosyal medya paylaşımlarına ve halka açık diğer çevrimiçi içeriğe dayanarak birini taklit etmeyi öğrenebilecek, bu da Facebook ve Twitter’da paylaştıkları korkunç capsleri ezberlemeye zorlanan, “Black Mirror” dizisinin benzeri hayaletlerini ortaya çıkaracak. Sosyal normlar değişiyor, ancak bu zorlama bir robot gibi görünüyor.

Black Mirror dizisinin “Be Right Back” (Geri geleceğim) bölümünde ölen sevgilisiyle, bir yapay zeka sayesinde, sanal ortamda sohbet eden bir kadının hikayesi anlatılıyordu.

Ölü büyükbabanızı taklit eden bir algoritmayla sohbet etmek mi? Yoksa hayatını dünyanın başka bir yerinde yaşayan hayattaki bir ünlü gibi davranmak mı? Hangisinin daha ürkütücü olacağını hayal etmek zor.

Ama seçmek zorunda değiliz, Microsoft‘un patenti, chatbot’un her ikisinin de fazlası olduğunu söylüyor.

Patentte, belirli bir kişi, bir arkadaş, bir akraba, bir tanıdık, bir ünlü, kurgusal bir karakter, tarihi bir figür, rastgele bir varlık gibi geçmiş veya mevcut bir varlığı (veya bunun bir versiyonunu) taklit edebileceği iddia ediliyor.

“Rahatsız edici”

Neyse ki, haberlerde ortaya çıkan diğer birçok tuhaf ve şüpheli teknoloji patentleri gibi, Microsoft mühendislerinin bu sistemi gerçekten kodlama şansı son derece düşük. Microsoft Yapay Zeka Programları Genel Müdürü Tim O’Brien, bu sarsıcı algoritmaları hayata geçirme planlarından haberi olmadığını tweetledi. O’Brien farklı bir tweet ile, “Ve evet, rahatsız edici.” dedi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.