IBM artık yüz tanıma teknolojisi geliştirmeyecek

yüz tanıma sistemi

Yüz tanıma teknolojileri üreticileri arasında en büyüğü olan IBM, dünya genelinde gerçekleşen ırkçı davranışlara karşı bir duruş sergilemek için yüz tanıma yazılımlarının güncellemesini yap ayacaklarını duyurdu.  Yazılım kişilerin ten renkleri, cinsiyetleri, yaşları, dış görünüşlerine göre bir algoritma sayesinde analizi sayesinde çalışıyor.

IBM’in COE’su Arvind Krishna, İnsan Hakları Kongresine bir mektup göndererek George Floyd, Ahmaud Arbery ve Breonna Taylor ölümlerinde tutulan ırksal ayrıma karşı eşitlik sağlamak için yetkililere adım atılmasını istedi.

Krishna, polis reformu, teknolojinin sorumlu kullanımı, genişleme becerileri ve eğitim fırsatları yoluyla önemli politika değişiklikleri olması gerektiğini öne sürdü. Bu amaçla, IBM’in toplu gözetim için kullanılabileceği için genel amaçlı yüz tanıma teknolojisi sunmayacağını söyledi.

Gözetim için kullanılan yüz tanıma, gizlilik uzmanları için bir endişe kaynağı olmuştur. Bu yılın başlarında, New York Times’ın raporu milyonlarca siteyi kazıyarak ve çözümü yüzlerce kolluk kuvvetine satarak yüz tanıma sistemi geliştiren Clearview AI’yi ortaya çıkardı. Firmanın yanlış doğruluk iddiaları birkaç yanlış pozitif sonuç verebilirdi.

Mart ayında Hindistan, ABD Başkanı Donald Trump ülkeyi ziyaret ederken Yeni Delhi’nin başkentinde yer alan isyanları tanımlamak için yüz tanıma teknolojisini kullandığını itiraf etti. Geçen yıl, Indian Express, Delhi polisinin Hindistan’ın tartışmalı Vatandaşlık Değişikliği Yasası’na (CAA) karşı protestoların görüntülerini kaydettiğini ve yüz tanıma yazılımı aracılığıyla yürüttüğünü bildirdi. Bunun yanı sıra Çin, yüz tanıma araçlarını içeren sayısız gözetim teknolojisi ile vatandaşlarını gözetlemekle ünlüdür.

2019 yılında Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), yüz tanıma sistemlerinin Kafkas yüzlerine kıyasla Asya ve Afrika kökenli Amerikalı yüzler için yanlış pozitif oranının daha yüksek olduğunu belirten bir çalışma yayınladı.

Tüm bu örnekler potansiyel önyargıya, kitlesel gözetim tehlikesine ve yüz tanıma yoluyla hedeflenen profil oluşturmaya yöneliktir. Geçen yıl IBM, yapay zekadaki önyargıyı azaltmak için Flickr’dan kaynaklanan çok çeşitli yüzler veri kümesini yayınladı. 

Ama NBC bir raporuna göre “şirket O fotoğraflarda insanları bilgi vermeden onların görüntülerini bu amaçla kullandı.”

IBM, ırksal eşitlik için genel amaçlı yapay zekadan ayrılmak övgüye değer bir adım olsa d, bundan daha fazlasını yapmak zorundadır. IBM’in çözümlerine alternatifler sunan birçok şirket var. Bu nedenle, teknoloji devinin yüz tanıma teknolojisinin gözetim için kullanılmasını engelleyecek önyargı ve politika oluşumunu azaltmaya aktif olarak katılması gerekecek.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.