Geleceğin futbol yıldızlarını yapay zeka belirliyor

genç futbolcular

Loughborough Üniversitesi’ndeki bilgisayar bilimcileri, futbol oyuncularının sahada yeteneklerini analiz edebilecek bir yapay zeka algoritması geliştirdiler. Proje lideri Dr. Baihua Li, yeni teknolojinin, ekiplerin transfer için doğru yeteneği doğru bir şekilde tanımlamasını etkin bir şekilde sağlayarak sporda devrim yaratabileceğini söyledi.

Bir oyuncunun performans analizi, yetenek avcılarının, bir oyuncunun performanslarının birçok video kaydını izlemesi gereken uzun ve emek gerektiren bir süreç. Bu süreç çok zaman alıyor ve genellikle insani kararlara dayandığı için hatalı olabilir.

Bazı otomatik teknolojiler bugün mevcut olsa da, yalnızca sahadaki oyuncuları izleyebilirler. Bu sorunu çözmek için Li ve ekibi, insan veri girişinin kamera tabanlı otomatik yöntemlerle desteklenebileceği bir hibrit sistem geliştirdi.

Ekip, üç sonuç elde etmek için bilgisayar vizyonu, derin öğrenme ve yapay zeka alanındaki en son gelişmeleri kullanmıştır :

1. Eylemleri belirlemek için vücut poz ve uzuvları tespit
2. Bireysel performans verileri elde etmek için oyuncuları izleme
3. Aksiyon kameraları kullanarak futbol sahasını gözlemleme

Li, yeni sisteminin, doğru oyuncu performans analizi ve yetenek tanımlaması için gereken verileri elde etmeye yardımcı olacağına inanıyor. Bu teknoloji aynı zamanda farklı verilerin ölçülmesi gereken diğer spor dallarına da uyarlanabiliyor.

Futboldaki performans verileri ve maç analizi sporun önemli bir parçası ve oyuncu ve takım performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Geliştirilen teknoloji, oyuncuların ve takım işbirliğinin becerilerini vurguladığı için oyunun çok daha objektif bir şekilde yorumlanmasına izin verecek.

Dr. Li, “Bu yeniliğin futbol endüstrisi üzerinde olumlu bir etkisi olacak ve verileri kullanan oyunculara, antrenörlere ve transferlerde sorumluluğu olan görevlilere değer sağlarken spor teknolojisini daha da ileriye taşıyacak ” diyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.