Fotoğraftan karakter tahlili yapan yapay zeka bizden daha iyi bir “insan sarrafı”

yapay zeka insan sarrafı karakter tahlili

Bizim yaptığımız bizden daha iyi olabilir mi? Konumuz yapay zekâ!

Rusya’nın Moskova’daki Ekonomi Üniversitesi ve Open Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, yapay zekanın özçekimlere dayalı doğru kişilik yargıları yapmada insanlardan daha iyi olduğunu öne sürdü. Bu özelliği de insanları flört uygulamalarından daha iyi eşleştirmek ve şirketlerin bize ürün satarken daha kolay öneri yapmasını sağlamak için kullanacakları söyleniyor.

12.000 kişiden oluşan gönüllü bir ekip, veritabanı oluşturmak için bir anket doldurdular. Bunun sonucunda tüm deneklerden toplam 31.000 özçekim alındı. Anket, psikolojik araştırmacıların genellikle deneyime açıklık, vicdanlılık, dışa dönüklük, uyumluluk ve nevrotiklik de dahil olmak üzere deneklerin kişiliklerini tanımlamak için kullandığı beş temel özellik, “Büyük Beş” kişilik özellikleri üzerine kurulmuştur. Veri kümesinde bir sinir ağını eğittikten sonra, araştırmacılar, makalelerinde yazdıkları gibi, “kontrolsüz koşullarda çekilen gerçek yaşam fotoğraflarına” dayanan kişilik özelliklerini doğru bir şekilde tahmin edebileceğini buldular.

Yapay zekâlarının “rastgele seçilmiş iki kişinin kişilik boyutunda göreceli duruşları hakkında vakaların % 58’inde doğru bir tahmin yapabileceğini” buldular. Çarpıcı bir şekilde, araştırmacılar yapay zekalarının özellikleri tahmin etmede insanlardan daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. İnsan “yakın akrabaları veya meslektaşları” tarafından kişilik özelliklerini derecelendirmek, yabancıların değerlendirdiğinden çok daha doğru olsa da, AI’nın, makaleye göre, “önceden tanışmadan şahsen hedefi karşılayan ortalama bir insan değerlendiricisinden daha iyi” olduğunu keşfettiler.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.