DARPA yapay zekası F-16 pilotunu it dalaşında ezdi geçti

f16 f-16 uçak savaş pilotu

Geçen hafta haberini yaptığımız, yapay zeka ile F-16 savaş uçağını uçuran gerçek bir Hava Kuvvetleri pilotunu karşı karşıya getiren it dalaşı simülasyonunu, yapay zeka art arda beş defa kazandı.

DARPA tarafından geçen yıl başlayan ve Air Combat Evolution (ACE) isimli yapay zeka araştırmasının bir parçası olan ve yapay zekanın gelecekteki hava muharebelerinde Hava Kuvvetlerine nasıl fayda sağlayabileceğini görmeyi amaçlayan AlphaDogfight programın 3 günlük final etabı sona erdi.

Şampiyon takım, 19 Ağustos’taki yarı finallerde diğer üç takımı (Lockheed Martin, Physics AI, Aurora Flight Sciences) eleyen ve finalde Banger lakaplı insan F-16 savaş uçağı pilotunu yenen Heron Systems oldu.

Netleştirilmesi gereken şey, bu turnuvanın sonucunun ACE programı için ne anlama geleceği. DARPA açıklamalarında yapay zeka geliştiricilerini harekete geçirmek ve bu hareketi büyütmeyi umut ettikleri belirtiliyor.

Hava Kuvvetleri pilotu Albay Javorsek, Air Force Magazine dergisinde yaptığı açıklamasında “Pilotların rollerini ve sorumluluklarını, savaş yöneticisi kategorisine ittiğimiz için, bu programda esasen yapmaya çalıştığımız şey, yapay zekanın uçak manevralarını ve bu hızlı, yüksek tempolu dalaşları idare etmek için daha da yetenekli olmasını sağlamaktır.” dedi.

AlphaDogfight turnuvası, Hava Kuvvetleri ve devam etmekte olan programların gelecekteki savaş çabalarına yapay zekayı nasıl daha fazla dahil etmeye çalıştığını gösterdi. Amaç, nihayetinde Hava Kuvvetlerinin yeteneklerini ve gücünü arttırmak için yeni yollar geliştirmek.

Her ne amaçla olursa olsun, sistematik bir yapay zekanın, ABD Hava Kuvvetleri’nin en iyi pilotlarından birini yendiğini görmek etkileyici.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.