DARPA duyguları tahmin edebilecek yapay zeka uygulaması için 1 milyon Dolar ödeyecek

duyguları tahmin eden yapay zeka

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan DARPA, hem müttfiklerin hem de düşmanların duygularını tahmin edebilmek için AI uygulaması 1 milyon dolar ödüyor.

Pentegon ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, duygu yoğunluklarını tahmin edebilen bir araç için sözleşme imzalandı. Konuyla ilgili yapılan bilgilendirme mesajlarında bu uygulamanın sadece duygu tahmini için değil, gerektiğinde generallere tavsiye vermesi istendiği de ifade edildi. Bu uygulama gündeme geldikten sonra hem Pentegon’da hem de Amerikalı bilim insanları arasında bir kararsızlık ortaya çıktı. Bazı bilim çevreleri yeterli donanım sağlandığında duyguların anlaşılması mümkün olabilir derken, bazı bilim çevreleri ise bunun imkansız olduğunu söyledi.

Proje Bireyden Çok Grupların Duygu ve Davranışlarını Anlamaya Yönelik Kullanılacak

Proje bir bireyin ne hissettiğini anlamaktan daha çok bir grubun ne hissetiğini anlamak için kullanılacak. Projenin kapsamı da bu doğrultuda genişletilecek. Kişiden çok farklı toplumsal grupların hislerini ve muhtemel davranışlarının öngülebilmesi için bir yapay zeka geliştirmek, DARPA’nın asıl amacı olacak.

Uygulamanın geliştiricileri tahmin ve analiz için ortaya çıkacak yapay zekanın, Facebook, Twitter, sosyal medya siteleri, haber raporları veya akademik analizleri metin tabanlı bilgileri referans alarak raporlama yapacağını söyledi.

Böylece bir grubun ileride hangi sosyal davranışta bulunduğu anlaşılacak. Yetkiller ise bu doğrultuda gerekli uygulamaları hayata geçirecek.

AI Now araştırma enstitüsünün kurucusu Meredith Whittaker, Gupta prototipleri konusunda iyimser olmasına rağmen, bilgisayarların insan duygularını sadece yazılı dilden anlamaya çalıştıkları için bazen yanılabildiklerini ve bunun da güvenilir sonuçlara ulaşılmasını engellediğini söyledi.

Google’ın Açık Araştırma Grubunun da kurucusu olan Whittaker, “DARPA projesinin sanal dünya yerine gerçek hayatta uygulanması fayda sağlayabilir” dedi. Whittaker, karşı tarafın mail adresinin hacklenmesi veya çeşitli tesler ile analiz yapılmasından daha yararlı olacağını söylediği uygulamanın, sadece bir tavsiye aracı olduğu hatırlattı. Ayrıca “Tavsiye almanın veya yönlendirmenin herhangi bir felakete yol açacağını düşünmüyorum” dedi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.