Askeri drone çağı geliyor

askeri drone çağı

Birleşmiş Miller raportörü geçtiğimiz gün BM İnsan Hakları Konseyi’nde açıklama yaptı. Açıklamada, dünyanın kontrolsüz bir şekilde askeri drone çağına girdiğini ve bu araçların kullanımını düzenleyen hiçbir yasal düzenleme olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan yargısız ve keyfi infazlar konusunda özel raportör olan Agnes Callamard, askeri dronelarla ilgili açıklamada bulundu. Callamard, küresel topluluğun silahlı insansız uçakları nasıl geliştirdiğinin ve uluslararası hukuka uygunluk konusundaki sorunların incelenmesi gerektiğini belirtti. İnsan hakları savunucusu Fransız raportör, “Drone’ların gelişimini, ihracatını ve güçlerinin sınırlarını denetleyen standartlar bulunmuyor. Şeffaflık ve gözetimden uzak bu drone çağında, araçları kullananların hesap vermiyor oluşu sorun teşkil ediyor.” dedi.

Callamard, drone kullanımınında son beş yıldaki artış doğrultusunda silahlı dronelar yoluyla düzenlenen hedefli cinayetler hakkında bir rapor sundu. Callamard, “Drone saldrııları, verimli, etkili oluşunun yanı sıra siyasi kazançları ve şeffaflıktan uzaklığıyla askeriye ve hükümetler tarafından tercih ediliyor.” diye belirtti.

Sunulan raporda, drone kullanımlarının düzenlenmesi ve denetlenmesini sağlamak için tasarlanmış öneriler de yer alıyor. Raporda, en az 102 ülkenin aktif bir askeri drone envanteri bulunduğu yazıyor. Buna rağmen 102 ülkenin yaklaşık 40 tanesi silahli drone kullanıyor veya tedarik ediyor. Geri kalan ülkelerin de “drone güç kulübüne” katılmak için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: PENTAGON SESSİZ SEDASIZ ASKERİ UZAY ÜSSÜ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Raporda 11 ülkenin ismi bulunuyor

Callamard, “2015’ten bu yana, en az 11 ülkenin, hedefli cinayetler de dahil olmak üzere silahlı insansız hava araçları kullandığı düşünülüyor” dedi. Raporda bu 11 ülke, İngiltere, Mısır, İran, Irak, İsrail, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD olarak yer aldı. Buna ek olarak 35 ülkenin en büyük ve ölümcül silahlı drone araçlarına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Yıllık drone raporları çağrısı

Callamard konuşmasında, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından tartışılmak üzere drone saldırıları ve kayıpları takip eden yıllık bir rapor hazırlanması çağrısında bulundu. Raportör, ülkeleri silahlı insansız hava araçlarının kullanımı ve ihracatı için sağlam standartların ve hesap verebilirlik mekanizmalarının geliştirilmesi için şeffaf bir süreç kurmaya davet etti.

Agnes Callamard, BM genel sekreterinin dronelar tarafından yapılan hedefli cinayetleri soruşturmak için uluslararası araştırmalar veya bilgi bulma komisyonları kurması gerektiğini de söyledi.

Yayınlanan raporda ABD’nin Ocak ayında Bağdat havaalanı dışında İran’ın en üst düzey general Qasem Soleimani’nin öldürüldüğü drone saldırısını, “yasadışı” ve BM tüzüğünü ihlal eden “keyfi bir öldürme” olarak belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus ise bu rapora karşı saldırgan bir açıklama yaptı. Morgan Ortagus, raporda yazılanlar için “Qasem Soleimani’nin kötü şöhretli geçmişi ve dünyanın en ölümcül teröristlerinden biri olduğu düşünüldüğünde; ABD’nin kendini savunma gerekliliği göz ardı edilerek bir rapor yayınlamak için özel bir entelektüel sahtekârlık gerekiyor.” dedi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.