Zeplinler tarih olmaktan çıkıyor: 2023’te bir zepline binebileceksiniz

zeplinler

İklim değişikliği ve yükselen sıcaklıklarla ilgili endişeler arttıkça, havayolu endüstrisi kızışıyor.Havacılık sektörü, küresel karbondioksit emisyonunun yüzde 2,5’ini oluşturuyor; bu araba yolculuğu ve deniz taşımacılığından daha düşük, ancak yine de dikkate değer bir miktar.

Dünyanın bazı bölgelerinde insanlar “flight-shaming”e başladılar, yani hava yolculuğu yapmayı bilinçli olarak azaltmaya başladılar ve insanları daha çevre dostu alternatif ulaşım araçları bulmaya teşvik ettiler. İsveç’in 2017 yılında başlayan ulusal “flygskam” kampanyası, iç uçuşlarda yüzde 9’luk bir düşüşe neden oldu.

Hava yolculuğundan vazgeçmek teknik olarak mümkün fakat iş dünyasının, ekonominin ve hatta ailelerin ve arkadaşlıkların küreselleşmiş yapısı göz önüne alındığında, ülkeler arasında veya dünya çapında hızlı ve zahmetsiz bir ulaşım alternatifi olmadan bu lüksten vazgeçebileceğimiz söylenemez ; bazı şeyler Zoom üzerinde yapılamaz.

İnsanların daha gezegen dostu bir seyahat için yeterli yatırımı yapmaya istekli olduğunu düşünen şirketler tarafından beklenmedik bir potansiyel çözüm öneriliyor: Zeplin.

Zeplin nedir?

“Zeplin” terimi, helyum veya hidrojen gibi havadan daha hafif bir gazla dolu uçan motorlu gemi anlamına gelmektedir. I. Dünya Savaşı sırasında zeplinler bombalama amaçlı kullanıldılar ve 1920’lerin sonunda yolcu taşımaya başladılar.

1929’da Almanya’nın Graf Zeppelin adlı aracı dünyayı tam tur dolaştı, yolculuk dört ayaktan oluşuyordu. Yolculuk New Jersey’de başladı ve bitti; toplamda 22 gün sürdü ve “Graf Zeppelin” 61 kişiyi taşıdı. 1930’ların ortalarında düzenli Atlantik-ötesi yolcu uçuşları vardı.

Zeplinler havalanmak için yakıta ihtiyaç duymazlar, sadece ileri gitmek için yakıta ihtiyaç duyarlar. Başlangıçta ucuz ve bol (ve helyumdan daha hafif) olduğu için zeplinlerde hidrojen kullanılırdı. Ancak 1937’de Hindenburg‘un patlaması sadece hidrojen kullanımını değil, aynı zamanda zeplinleri de ortadan kaldırıldı, zeplinle yolcu taşıma endüstrisi neredeyse bir gecede yıkıldı. (İlginç bir şekilde, Hindenburg en ölümcül zeplin felaketi değildi; 36 kişiyi öldürdü, ancak 4 yıl önce olan bir kazada 73 kişi ölmüştü).

O zamandan beri zeplinler yalnızca gökyüzünde büyük reklamlar dolaştırmak ve dronlar yaygınlaşmadan önce spor etkinliklerinde hava fotoğrafları çekmek için kullanıldı.

Zeplinlerin Dirilişi

Tüm bunlara rağmen yolcu zeplinleri yakında geri dönüyor olabilir.Birçok şirket sektörün hortlayacağını düşünüyor. İsveç’te bulunan OceanSky Cruises şu anda 2023-2024 sezonunda Kuzey Kutbu’na düzenleyeceği seferler için rezervasyon alıyor. Digital Trends’e göre, iki kişilik bir kabin bileti 65.000 dolara alıcı buluyor.

OceanSky Cruises CEO’su Carl-Oscar Lawaczeck, zeplinlerin uçaklara nazaran daha avantajlı olduğu bazı konulara dikkat çekiyor; “Çevresel sürdürülebilirlikleri sadece başlangıç. Hava gemilerini uçaklarla karşılaştırdığınızda olasılıklar inanılmaz”. “Her şey daha hafif, daha ucuz ve daha kolay ve bu da birçok olasılık sunuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ASKERİ DRONE ÇAĞI GELİYOR

Hava gemileri daha az hareketli parçaya sahiptir ve iniş veya kalkış yapmak için bir piste ihtiyaç duymazlar. Çok daha genişlerdir ve çok daha büyük ve daha ağır yükleri taşıyabilirler. 12 saat süren rahatsız,belinizi ağrıtan bacaklarınızı uyuşturan rezalet uçak yolculuklarından sıkıldıysanız bunun yerine uçan bir yolcu gemisine daha yakın bir şey hayal edin: kendi odanız, bir yatak, bir restoran ve bar, hatta aşağıyı izleyebileceğiniz cam zeminli bir gözlem odası.

Tüm bunlar, 12 saatlik seyahatin 60 saate uzamasına değecek mi? Hava gemileri uçak hızının yaklaşık beşte bir hızla ilerler; 100’e karşı 20 deniz mili. Ve günümüzde, tercih edilen gaz, pahalı ve kıt olmasına rağmen helyumdur.

Klübe katılın

OceanSky zeplinleri geri döndürmek isteyen tek şirket değil. Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin de bir zeplin şirketi kurdu. LTA (açılımı havadan daha hafif anlamına geliyor). Araştırmaların öncelikli amacı, insani görevler için kullanılacak ultra ucuz bir araç üretmek. Zeplinlerin pistlere ihtiyaç duyulmaması, onları uzak ve ulaşılması zor yerlere malzeme sağlamak için umut verici ve pratik bir seçenek haline getirmekte.

Kanadalı şirket Buoyant Aircraft Systems International’ı yöneten Barry Prentice, okullar ve konutlar için önceden inşa edilmiş yapıları iyi yollara sahip olmayan, Kanada’nın uzak bölgelerine taşımak için zeplinleri kullanabilmeyi umuyor. Ve bu yılın başlarında, Fransız zeplin şirketi Flying Whales, Quebec hükümetinden kargo taşıyan zeplinler yapmak için 23 milyon dolarlık fon aldı.

Pandemi haberlerinin baskın olduğu mevcut gündemde kesintisiz dünya seyahatinin hele bir de zeplinlerle yapılanın hayalini kurmak bile zor olsa da gelecek bu ve neyseki gelecek. İklim değişikliği konusundaki eylem çağrıları arttıkça ve hava gemileriyle ilişkili maliyetler düştükçe kendimizi dev helyum dolu balonlarla dünyayı gezerken bulabiliriz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.