Yörüngedeki ölü uydunun hayata geri dönüşü

Uzay ve savunma teknolojileri alanındaki küresel şirket Northrop Grumman, yakıtı tükenen Intelsat uydusunu tekrar çalıştırabilmek için robotik bir uzay gemisi gönderdi.

ArsTechica’da yayınlanan habere göre, Northrop Grumman servis aracı ve Intelsat uydusu yörüngeden ayrılmadan birbirlerine yanaştılar. Bu görevde, robot parazitin yanlış bir hareketi iki aracın sonsuza dek bir arada kalmasına sebep olabilirdi.

Uyduların yakıtlarını yüklemek ve onları geri getirerek görevini tamamlamak için yeni bir yol sunan bu teknik, Dünya’yı çevreleyen uzay çöplerini de temizlemeyi de sağlayabilir.

Kurtarma görevi

NorthropGrumman’ın fiili yerleştirme görevi Şubat ayı sonlarında gerçekleşmiş ve yaklaşık altı saat sürmüş. O tarihten beri NorthrupGrumman’in uzay aracı Intelsat uydusunu yönlendirmeye ve yeniden işlevini kazanması için konumlandırmaya çalışıyor. Geçtiğimiz Cuma günü, Intelsat uydusu sonunda çevrimiçi oldu.

Önümüzdeki beş yıl boyunca uzay aracı, uydunun görevi tamamlanmadan önce uydunun doğru yerde kalmasını sağlamaya devam edecek.

Intelsat uydusu görevini tamamlandığında ise bu iki araç, diğer uydulara müdahale etme ihtimallerinin olmadığı Dünya’dan çok uzakta bulunan “mezarlık yörüngesi”ne hareket edecek. Yeterince uzağa gönderilmeleri, uzay çöplüğünde tehlike oluşturmayan önemsiz bir parça haline gelmelerini sağlayacak.

Uzay ve savunma teknolojileri hakkındaki yazılarımızı okumak için tıklayın..🛸

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.