Virgin Orbit için ilk fırlatmanın başarısızlığı aslında çok değerli

virgin orbit firlatma

Firma, LouncherOne roketi ile yörüngeye ulaşmayı hedefliyor ancak bunu kimsenin yapmadığı şekilde yapıyor.

Alışılanı yapmak kolaydır. Önemli olan zaten alışılmamışı başarmaktır. LauncherOne ekibi de bunu yapmayı hedefledi. Normalde 90 derece gökyüzüne dik yükselip uzaya çıkan roketler yerine, atmosferin alt tabakasına roketi bir uçakla ulaştırıp sonrasında roketi atmosfer dışına göndermeyi hedeflediler. Ancak bu parlak fikir ilk denemede biraz çuvalladı haliyle.

Misyon, uçağın altından düşmek, ateşlemek ve yatay olarak fırlatmak için tasarlanmış bir LauncherOne roketi ile donatılmış bir Boeing 747 gönderdi. Roket motorlarını başarıyla ayırdı ve ateşledi, ancak yaklaşık dokuz saniye başarılı olduktan sonra bilinmeyen bir anormallik oluştu ve görev sona erdirildi.

Virgin Orbit’in bu atılım ve projesiyle SpaceX ve Blue Origin’in beğenisine meydan okumak ve ortaya çıkan yeni uzay yarışında kendini güçlendirmesi bekleniyordu. 

Ancak görünüşte yaşanan gerilemeye rağmen, Virgin Orbit, Pazartesi etkinliğinde elde edilen ilklerin sayısı gibi olumluları vurgulamak istiyor. Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan ilk yörünge fırlatma girişimi oldu ve ilk kez böyle bir yörünge sınıfı roketi ateşledi. Roket de uçaktan temiz bir şekilde ayrıldı, takımın modellerine göre doğru bir şekilde uçtu ve rehberlik sistemi roketi başarıyla taşıdı.

Takım, “Bu öğelerin her biri ekibimiz için büyük bir başarı ve ilk lansman demo misyonumuzda bu kadar çok şeyi başarmış olmaktan dolayı çok heyecanlıyız.”

Çarşamba günkü güncelleme görevin neden başarısız olduğunu açıklamadı. Ekip, “arızanın ne olduğunu veya neye neden olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz, ancak daha önce başladığımız titiz soruşturmaya devam ederken bunu belirlemek için yeterli veriye sahip olduğumuzdan eminiz.” Dedi. Bilinen şey, bir arızanın motoru söndüğü, bu da artık uçuşu kontrol edemeyeceği anlamına geliyordu. Roket, başkalarına zarar vermeden okyanusta sona erdi.

Takım, her şeye rağmen bunu bir başarısızlık olarak değil daha çok, bir tecrübe olarak dillendirmeyi tercih ediyor. Güçlü kişiler ve şirketler de böyle yaparlar. İddialı olduklarına inanıyoruz ve insanlık için sabırla bekliyoruz.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.