“Uzaydan gelen örnekler de bir süre karantinada kalmalı!”

mars gezegeni

Başka gezegenlerde hayat aramak insanlık tarihi boyunca süregelmiş insanın yalnızlık komplikesi diyebiliriz. Son zamanlarda da medyada gördüğümüz ve artık “Var olabilirler” diyebileceğimiz görüntüler de dolaşıyor. Lakin buna nazaran Korona Virüs nedeniyle kafamızı gökyüzünden yeryüzüne çevirdik. Şimdi ise başka bir gezegende Mars’ta virüs şüphesi var!

Stanford biliminsanarı uzaylı patojenlere karşı uyarıyor!

NASA’nın Mars örnekleri “Güvenli olduğu kanıtlanana kadar Ebola (ve tabi COVID-19) virüsü gibi karantinaya alınacak ve işlenecek.”

Dünyamızdaki küresel salgının ortasında Stanford bir rapor yayınladı: Uzay gezginlerinin uzak gezegenleri kirletmemeleri, başka gezegenlerden de dünyaya kir getirmemeleri gerektiğinin, her zamankinden daha makul bir konu olduğunu tartıştı.

Stanford, havacılık ve astronotik profesörü Scott Hubbard, raporun ortak yazarı, Stanford News ile yaptığı röportajda: “Bence ve bilim topluluğununkine göre, milyonlarca yıllık Mars’tan gelen kayaların Dünya’ya bulaşabilecek aktif bir yaşam formu içerme şansı son derece düşük, ancak, NASA tarafından döndürülen Mars örnekleri karantinaya alınacak ve güvenli olduğu kanıtlanana kadar Ebola virüsü gibi muamele görecek.”

Çağımızı bazıları “Uzay Çağı” olarak adlandırsa da bu konuşmalar bize biraz garip gelebiliyor olabilir, ama siz de hak vereceksiniz!

Hubbard dünyamızı ve evreni korumanın yolunun “Gezegensel Koruma” olduğunu söyleyerek ekliyor; “İnsanlık artık SpaceX ve NASA sayesinde Mars’a seyahat etmek daha kolay olacak. ABD’nin ve özel sektörün uzaydaki icraatları sürekli olarak kontrol edilmesi gerekiyor”

Hubbard, güneş sistemimizdeki diğer gezegen vb. kirletme ihtimaline karşı koymak için, bilim adamlarının “Kimyasal temizleme, ısı sterilizasyonu, yüksek derecede sterilize alan radyasyon ortamında ve akıllı mekanik sistemlerde harcanan zaman için indirim kredisi” uygulayabileceklerini önermektedir.

Örneğin, ajansın bu yıl başlaması planlanan Rover Uzay Aracının girişiminin bir parçası olan NASA Mars Numune Dönüş misyonu için, son derece yüksek sıcaklıklar kullanılarak zaten dekontamine1 edilmiştir.

Diyelim ki gittik…

Hubbart, “Astronotun uzay giysisi sızıntı yapabilir ya da patlayabilir. Potansiyel olarak dünyadan gelen her mikrop gelecekteki bilim görevleri için yüzeyi kirletebilir. Bu yüzden robotlar hijyen açısından daha uygun bir seçim.” dedi.

Bu anlattığımız konu ve problem 1970’teki Apollo görevlerinde başımıza geldi aslında. Ay’dan gelen astronotlar hemen dış dünyadan izole edilir ve daha sonra dünyaya tam anlamıyla adım atabilirlerdi ancak Ay’ın kontaminasyon riski taşımadığını öğrendikten sonra Apollo astronotları için karantina gereklilikleri 1970’lerde nispeten hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldı. Ancak bu Mars’ta olmadığı anlamına gelmez. Her zaman tedbirli olmamız gerekecek.

1 Kontaminasyon; bulaşma anlamına gelen İngilizce Contamination kelimesinden Türkçeleşmiş biyoloji, su ürünleri ve sağlık terimidir. Yabancı madde etkisi ile kirlenme, saflığı kaybetme; enfekte olma; bulaşma demektir. Öte yandan İngilice’den Kontamine olma olarak çevrilen hali ile de kontamine de; “sağlığı bozulmuş, kirlenmiş, sağlıksız hale getiren bulaşıklıüa maruz kalmış…” anlamlarına gelir.

Kapak görseli: The MartianNicolas Pierquin
Metin içi görsel: WRONG PLANETbeeple .

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.