Uzaya balon ile turistik gezi

uzay balon seyahat

Son yıllarda uzay turizmi adına daha çok şey yazılıp çiziliyor ve konuşuluyor. Şimdi ise gündemde balon ile alçak atmosfere seyahat var. NASA’nın Kennedy kalkış üssünü kullanmanın yanında Havai ve Alaska gibi yerlere de bir üs açmayı planlıyorlar.

Bir futbol stadyumu uzunluğunda olan bir balonu 100.000 fit yani yaklaşık 30.480 metre rakıma kadar kapsülü kaldıracaktır. Bu yükseklik gezegenimizin eğriliğinin ve uzayın karanlığının görülebildiği asgari yüksekliktir.

Geri dönmek için ise iki yöntem bulunuyor. Biri iki saat seyrin sonunda kendi kendine inmesini beklemek, diğeri ise havayı yavaş yavaş salarak yumuşak bir iniş gerçekleştirmek.

Şirket ücretli uçuşların yanı sıra araştırma ve yük taşıma görevleri de yapmayı planladığını 2021 yılında ise ilk seferini gerçekleştireceğini bildirdi. Başlangıçta fiyatın 125.000 dolar olacağı söz konusu. Ama bu fiyatın da zaman içinde azalacağı söyleniyor.

Sanatçılar ve uzay meraklıları için mükemmel bir yol. Peki ya imkanınız olsa siz gitmek ister miydiniz?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.