Uzay turizmi için hazırlanan SpaceShipTwo’nun fütüristik kabin tasarımı

Virgin Galactic StarShipTwo kabin görüntüsü

Uzay seferleri düzenlemek için gün sayan Virgin Galactic şirketi, yayınladığı videoyla SpaceShipTwo uzay aracının iç tasarımını gösterdi. Yakın zamanda uzay turizmine başlayacak olan uzay aracının tasarımı bir hayli etkileyici görünüyor.

Virgin Galactic Spaceship iç kabini

Duyuruyla beraber uzay aracının tasarımıyla ilgili bilgiler veren Virgin CEO’su Richard Branson, tasarımda odaklandıkları esas kısmın kabinin için olduğunun altını çizdi ve tasarımın içten dışa doğru inşa edildiğini belirtti. En iyi müşteri deneyiminin nasıl sağlanabileceği üzerine düşündüklerini söyleyen Branson, bu düşüncelerle uzay aracının tasarımını yaptıklarını dile getirdi.

Virgin Galactic SpaceshipTwo

“Bu sizin hayatınızın roket yolculuğu” şeklinde konuşan ve Amerika’da ticari uzay aracıyla uzaya giden ilk kadın olarak bilinen baş astronot eğitmeni Bess Moses, “Uzay çok derin bir siyahlık barındırıyor ve sonsuz görünüyor” sözleriyle bu deneyimin ne kadar etkileyici olacağını vurguladı.

SpaceShipTwo’nun iç tasarımında tamamen uzayın rahatlıkla gözlemlenebilmesine odaklanıldığı görülebiliyor. Yolcuların camdan bakması için etrafına dönmesine gerek kalmıyor ve oturdukları yere uygun olarak konumlandırılan camdan uzayı rahatlıkla görmek mümkün oluyor. Yuvarlak şekilli geniş camların yanında iki sıra boyunca uzanan ve yarış araçlarının koltuklarına benzeyen koltuklar yer alıyor. Kabinde toplamda 16 adet kamera bulunuyor ve böylece seyahat boyunca yolcuların yaşadığı tüm deneyim kayıt altına alınabiliyor. Her camın önünde bulunan kameralar, yaşanan bu eşsiz deneyimin ölümsüzleştirilebilmesini sağlıyor. Bir diğer detay olarak yolcuların sefer sırasında üzerinde bulunacak uzay kıyafetlerinin Under Armour imzası taşıdığını belirtelim. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ZEPLİNLER TARİH OLMAKTAN ÇIKIYOR! 2023’TE BİR ZEPLİNE BİNEBİLECEKSİNİZ

Virgin Holding’in iştiraklerinden biri olan Virgin Galactic geçtiğimiz yıl yaptığı duyuruda uzay seferlerini başlatmak için çalışmalar yaptığını duyurmuş ve bu duyuru büyük bir heyecan uyandırmıştı. 2023 yılı itibarıyla her 32 saatte bir uzaya sefer düzenlemeyi planlayan şirket, bilet fiyatının ise 250 bin dolar olduğunu duyurmuştu.

Geçtiğimiz Haziran ayında Virgin Galactic ve NASA arasında bir sözleşme imzalanmıştı. Bu sözleşmeyle birlikte uluslararası uzay istasyonuna gidecek olan astronotlara eğitim vermeye başlanmıştı.

Virgin Galactic yine 2019 yılında yaptığı bir duyuruyla New Mexico eyaletindeki uzay limanını tanıtmıştı. Uzaya yolculuk yapacak kişiler için son derece lüks bir lobiye sahip olan uzay limanının uçuşların başlamasıyla birlikte kullanıma açılması bekleniyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.