NASA ve SpaceX Tom Cruise ile birlikte uzay filmi çekmeye hazırlanıyor

tom cruise nasa ve spacex ile uzayda film çekecek

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, paylaştığı tweet’te NASA’nın uzay istasyonunda gerçekleşecek filmi için Tom Cruise ile birlikte çalışacağını duyurdu. 

Jim Bridenstinei hesabından gönderdiği tweet’te NASA uzay ajansının, uzay istasyonunda çekmeyi planladığı uzun metrajlı filmde aktör Tom Cruise ‘un oynayacağını söyledi. 

Daha sonra bu duyuruya ek olarak, SpaceX ile NASA’nın uzayda aksiyon-macera filmi çekmek için birlikte çalışacağı haberi yayıldı. NASA ve SpaceX’in şu anda projenin çok başında oldukları biliniyor. Söylenene göre film projesi, SpaceX’in roket çalışmaları gibi mevcut odaklarının ötesinde, Ay yolculukları ve Mars’ta şehir kurma gibi insanlı uzay görevlerinin bir parçası. 

Henüz filmin ismi veya içeriği hakkında detaylı bilgi bulunmuyor ve NASA, gelen yorum taleplerine henüz bir cevap vermedi. 

Çekilecek olan film uzayda çekilen ilk uzun metrajlı film özelliğinde olmasına rağmen, uzaydaki ilk film değil. Daha önce 2008 yılında çekilen Richard Garriott’un beş dakikalık belgeseli bu alanda çekilen ilk eser olma özelliğini taşıyor. Uzmanlar tarafında, uzayda çekim yapılması, mekanın görünüşünü simüle etme konusunda endişelenmeden yönetmenlerin kendilerini göstermesi açısından faydalı görülüyor. Tom Cruise’un ise “ Görevimiz Tehlike” isimli film serisi sebebiyle tehlikeli ve cesur sahnelerin bulunduğu filmlerde çalışmaya alışkın olduğu için seçildiği düşünülüyor.

SpaceX’in uzun metrajlı film talebinin, insanların uzayla nasıl etkileşime girdiğini araştırmanın bir yolu olarak gördüğü gelen yorumlar arasında. Ayrıca SpaceX’in eğlence sektöründe ilerleme adına da pek çok fikri bulunduğu biliniyor. Örneğin, 2023’te “Sevgili Ay” adındaki görev ile, altı ila sekiz sanatçıdan oluşan bir ekibi yeni sanat eserlerine ilham vermesi için Ay’ın etrafındaki bir geziye göndermeyi planlıyor. 

Bunlara ek olarak NASA ve Hollywood’un bulunduğu Kolumbiya eyaleti yıllardır kendini dünyaya bu iki sektörle duyurdu. Uzay ve film sektörünün birbiriyle olan etkileşiminin endüstriye katkısı olacağı da gelen tepkiler arasında. 

Elon Musk’un CEO’su olduğu roket ve uzay aracı tasarlayan şirket SpaceX, son yıllarda NASA ile ortak çalışmalarını genişletiyor. Geçmiş haberlerimizde de SpaceX ve NASA’nın 27 Mayıs’ta ABD’den uzaya mürettabat göndereceğinden bahsetmiştik. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.