SpaceX’in Starship prototipi “sıçrama” testini geçti

SpaceX Starship prototip testi

SpaceX Starship 150 metrelik bir sıçrama ile uzaya gitmek için gereken niteliklere sahip olduğunu bugün bir kez daha kanıtladı.Bu, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın kesinlikle gereğinden fazla umut vermediği zamanlardan biri. SpaceX’in son statik yangın testinden sonra gemiyi harika geçen test uçuşu için hazırlaması yalnızca birkaç gün sürdü.

SN5, şirketin yeni nesil Starship roketinin en son prototipi. SpaceX, Starship’in birkaç versiyonunun yanı sıra Starhopper adlı daha küçük bir test aracını da (kelimenin tam anlamıyla) yaktı. 4 Ağustostan önce Starhopper, yeni Raptor motoruyla uçan tek araçtı. 4 Ağustos’ta Starship SN5, tek Raptor motorunu ateşledi, yavaşça 150 metreye yükseldi, havada süzüldü ve yakındaki bir fırlatma rampasına yavaşça indi.

Starship’in şu anki versiyonu görsel olarak SpaceX’in yayınladığı ilk tasarımlara göre daha az etkileyici. Şüphesiz, roketin gerçek uçuşlara hazır hale gelmesi için daha önümüzde uzun bir yol var. Gemi şu anda, dibinde bir roket motoru bulunan dev bir gümüş kola kutusu gibi görünüyor. Neticede, paslanmaz çelikten mamül araç 1950lerdeki bilimkurgu çizimlerine benzeyecek ve oldukça bilimkurgusal işler yapacak.

SpaceX, Starship’i, son birkaç yıldır SpaceX operasyonlarının çekirdeği olan Falcon 9’un halefi olarak görüyor.Falcon 9 düzenli olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) kargo taşıyor. Ayrıca “Demo-2” göreviyle Dragon kapsülünde astronotları da taşıyabildiğini kanıtladı. Starship, “Super Heavy booster” teknolojisinin de devreye girmesiyle, dış güneş sisteminin derinliklerine büyük yükler taşıyabilir hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BLUE ORIGIN NASA’YA AY ARACI PROTOPİNİ SUNDU

Buna ilaveten Musk’un insanları Mars’a gönderme planlarının da anahtarı.Musk’ın aklında Starship’i dünya çapında ultra hızlı seyahat için kullanmaya dair bir fikir bile var. Musk, birkaç kısa sıçrama daha olacağını söyledi, ancak bir sonraki önemli kilometre taşı yüksek irtifa sıçrama olacak. Mevcut prototip en azından bir süre daha kullanılacak ancak alternatifler üzerindeki çalışmalar şimdiden başladı.

SpaceX, Starship’in SN6 ve SN8 olarak bilinen iki yeni sürümünü daha birleştirmeye başladı. SN7, Haziran 2020 testinde başarısız olan küçük ölçekli bir test tankıydı. SN6 ve SN8’in, SN5’in başarısını temel alan daha büyük roketler olduğu düşünülüyor. SN8, burun konisi kaplaması, kontrol yüzeyleri ve üç Raptor motoruyla gerçek bir roket gibi görünen ilk versiyon olabilir. Ve bu roketi 2020 sonlarında görebiliriz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.