SpaceX ve NASA 27 Mayıs’ta ABD’den uzaya mürettabat gönderecek

spacex ve nasa
spacex ve nasa

SpaceX ve NASA, 27 Mayıs’ta ABD’den uzaya mürettabat gönderecek.NASA astronotlarını on yıldır ilk kez ABD’den uzaya gönderecek DEMO-2 görevi için SpaceX ve NASA, 27 Mayıs tarihini belirledi.

SpaceX ve NASA işbirliğinde gerçekleşecek olan DEMO-2 görevi başarılı olursa, insanoğlunun uzay uçuşunda yeni bir dönem açacak ve Amerika uzay araştırmalarındaki önemli rolünü geri kazanacak. Crew Dragon aracıyla yapılacak olan lansmanda, iki NASA astronotu Bob Behnken ve Doug Hurley gönderilecek.

NASA’nın Space Shutter adlı uzay aracı 2011’de görevden ayrılmıştı. Ticari Mürettebat Programı’nın bir parçası olan görevde, NASA Falson 9 ve Dragon uzay aracının güvenli bir şekilde yolculuğu yerine getirebilmesi için SpaceX ile birlikte çalışıyor.

Geçtiğimiz ay NASA ve SpaceX ‘i lansman hedefinin Mayıs ortasında olacağını söyleyerek koronavirüs pandemisinin uçuşu erteleyeceği yönündeki endişeleri reddetmişti. Plana göre Crew Dragon uzay aracı 27 Mayıs Çarşamba günü saat: 16:32’da kalkacak. Görevin süresi henüz kesinleşmiş değil ancak uzay aracının en az 110 gün yörüngede kalması bekleniyor.

NASA, görevin detaylarını aktardığı raporda, Launch Pad 39A’dan harekete geçen özel donanımlı Falcon 9 roketinden uzaklaşan Crew Dragon, iki astronotu yaklaşık 17.000 mil/saat hıza çıkaracak. Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştıktan ve yörüngeye girdikten sonra, mürettebat ve SpaceX görevlileri, aracın amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmaya çalışacak. Yaklaşık 24 saat içinde Crew Dragon, uzay istasyonuna yakın pozisyonda olacak. Uzay aracındaki astronotlar, istasyona yaklaşımı dikkatle izleyerek gerekirse kontrolü ele alacaklar.

Demo-2 görevin başarılı olması, NASA’nın uzay alanındaki rolünü tekrar ele geçirmesinin yanı sıra NASA ile SpaceX arasındaki işbirliği için de önem taşıyor. Görev başarılı olursa NASA, SpaceX’in roketlerini kullanarak yapacağı ek görevler planlıyor. Özellikle de 2024 yılında gerçekleşecek olan Artemis programıyla ilk kadın astronotu uzaya göndermeyi planlayan NASA, Ay ve Mars’ı keşfedecek.

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.