SpaceX roketlerin inişi için deniz üzerinde platformlar yapacak

spacex deniz platformu

Daha önce de “starman” şarkısı ile uzaya fırlatılan Tesla arabasının dünyaya geri dönen roketlerini indirmek için kullanılan yüzen platformlar, şimdi ise kalıcı duraklar oluyor.

Bir SpaceX meraklısı Brownsville, Teksas’ta bir Offshore Operasyon Mühendisi için bir iş listesi tespit etti. Yeni pozisyonun sorumlulukları arasında “operasyon el bir açık deniz roket fırlatma tesisi tasarlamak ve inşa etmek için mühendis ve teknisyenlerden oluşan bir ekip” yer alıyor. Elon Musk bunun yasal olduğunu ve büyük planın sadece bir parçası olduğunu belirtmekte gecikmedi. “SpaceX, Mars, ay ve Dünya çevresinde hipersonik seyahat için yüzen, süper ağır sınıf uzay limanları inşa ediyor” dedi. 

Elon Musk, uzaya kendini adamış bir insan. Ve açıkça görülüyor ki bunun için yapmayacağı şey yok. Buradaki amacı da şu; uzaya bir roket ya da mekik fırlatmak Ankara’dan İstanbul’a otobüs göndermeye benzemiyor. Haliyle bizim canlı yayından basitçe izlediğimiz kalkışın ve görevin ardında onlarca zaman dökülen ter ve sarf edilen emek var. Bu platformları görmemizin sebebi ve habercisi olduğu şey de gelecekteki uzay seyahatlerinin sıklığıdır. Tabi ki şimdilik sadece bunları konuşabiliyoruz. Ama belki de Falcon Heavy gibi gerçek te olabilir.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.