SpaceX Dragon aracının mürettebatı geri geldi

SpaceX Crew Dragon mürettebatı geri döndü

Geri geldi!

SpaceX’in Dragon mürettebatı kalkışından 64 gün sonra Pazar günü Dünya’ya iniş yaptı. NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, 1975’ten beri inişini suya yapan ilk ekip oldu. Çift, “Demo-2” olarak adlandırılan, Dragon uzay aracı için ilk mürettebatlı görevin bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaydı ve 110 saatten fazla çalışma gerçekleştirdiler.

NASA, Dragon mürettebatının dünyaya döndüğü etkileyici anı bir dizi fotoğraf ile ölümsüzleştirmeyi başardı. Kapsülün kapağı, basın konferansı için Houston’a getirildikten sonra, doğu zamanı ile 15.50’de açıldı. Şimdi dikkatler, birkaç hafta içinde NASA astronotları Shannon Walker, Michael Hopkins, Victor Glover Jr. ve JAXA astronotu Soichi Noguchi’yi gönderecek olan “Crew-1” görevine veriliyor.

SpaceX tarafından yayınlanan bir video ile şirket, kapsüllerinde astronotların giydiği kıyafetleri detaylandırdı. Daha önce “Demo-2” fırlatma yayını sırasında gösterilen video, gelişmiş iletişim yetenekleri ve kapsülün dokunmatik ekranlarına erişim sunmak için kapsülün geri kalanıyla nasıl bağlantı kurduğunu açıklıyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.