Spacefarers adlı romanın uzay kolonizasyonu tahmini

Spacefareres
Spacefarers kitabı, gelecekteki uzay yolculuklarına iyimser ama gerçekçi bir bakış açısı sunuyor.

Spacefarers kitabı, gelecekteki uzay yolculuklarına iyimser ama gerçekçi bir bakış açısı sunuyor.

  1. yüzyıl beklentilerine göre, güneş sistemini kolonileştirme planının çok gerisindeyiz. Apollo uzay aracının Ay’a inmesinden sonra, bilim insanları ve NASA yetkilileri 1980’lerde Mars’a astronot göndermeyi ve uzayda 2000’lerde yaşanacak şehirler kurma fikirlerini tasarlıyorlardı. Ancak 2020 yılında uzaydaki tek insanlar, sadece uzay istasyonundaki birkaç astronottan oluşuyor.

Spacefarers’in yazarı Christopher Wanjek, bu durumun yakında değişeceğini söylüyor. 2030’lu yıllarda görevlilerini Ay’a göndermeye hazırlanan Çin, insanları Mars’a götürmeyi uman SpaceX kurucusu Elon Musk ve uzayda otel kurmak isteyen Bigelow Aerospace…Yazar Wanjek, uzay yolculuğu üzerinde artan rekabetin sonunda astronotları Ay ve ötesine taşıyabileceğini öngörüyor.

Yazar, 14 Nisan’da yayımlanan Spacefarers kitabında, 21. yüzyılda uzay yarışının nasıl olacağını araştırıyor.

Uzay araştırmalarını bilim ve tarihten bilgilere dayandıran Wanjek, güneş sistemi boyunca gelecekteki insan faaliyetlerinin sahnelerini betimliyor. “Ay’a iki haftalık bir yolculuk, 150 yıl önce bir Afrika safarisi gibi olurdu. Onun kadar tehlikeli bir yolculuk demekti.” diyor. Wanjek, 2050’lerde Mars’ta kalıcı bir insan kolonisi ve 2100 yılına kadar Jüpiter’e yolculukların gerçekleşmesini bekliyor.

Spacefarers kitabı, gelecekteki uzay yolculuklarına iyimser ama gerçekçi bir bakış açısı sunuyor.
Spacefarers kitap kapağı

Spacefarers kitabında Wanjek, uzay yolculuğunun tehlikeleri hakkında da açık ve net fikirler sunuyor. Mikro yerçekimi ortamının yaşamı zorlaştırdığını, kemik ve kasları zayıflattığını belirtiyor. Christopher Wanjek, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun uyguladığı diyet ve egzersiz programlarının başka bir gezegene uzun süreli yolculuklar için yeterli olmayacağını söylüyor. 1990’lı yıllarda bir prototipin içinde gerçekleştirilen deneyler, uzay yolculuklarının nasıl kötü ilerleyebileceğiyle ilgili oldukça üzücü sonuçlanmıştı. Arizona’da gerçekleşen Biosfer 2, adındaki deneydeki mürettebat üyeleri fraksiyonlara bölünmüştü.

Spacefarers kitabında uzay yolculuğu planlarında eksiklikler olsa da, Wanjek, insanların ileride adreslerine güneş sistemindeki evlerinin de yer alacağı konusunda umutlu. İnsanların Ay’ın ötesine gitmeye hiç bu kadar yaklaşmadıklarını söylüyor.

Uzay’a en az bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

Ayrıca kitabı satın alıp okumak isteyenler tıklayarak Amazon‘dan satın alabilirler. Satın alarak Kindle ile okumanızda mümkün üstelik 🌑

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.