Rocket Lab Venüs görevini 2023’te başlatmayı hedefliyor

rocket lab rocketlab venüs görevi

Venüs’ün bulutlarında hayat olabilir ve ABD’li özel uzay teknolojileri şirketi Rocket Lab, onu bulmaya yardım etmek istiyor.

Küçük uzay araçlarıyla Dünya yörüngesine yolculuklar düzenleyen Kaliforniya merkezli uzay uçuşu şirketi, yakında Venüs’e robotik astrobiyoloji görevi için gitmeyi hedefliyor.

Rocket Lab kurucusu ve CEO’su Peter Beck, 5 Ağustos’ta YouTube’da canlı yayınlanan bir şirket güncellemesi ve soru-cevap oturumu sırasında “Venüs’e delicesine aşığım” dedi. “2023’te Venüs’e gitmek için özel bir görev oluşturmak için çok çalışıyorum.”

Beck’in sevgisi, kısmen Venüs’ten öğrenebileceğimiz derslerden kaynaklanıyor ve bunu “İklim değişikliği felaketinde Dünya” olarak tanımlıyor. Ancak daha büyük bir motivasyon kaynağı, Venüs’ün astrobiyolojik potansiyeli.

Venüs gezegeni yüzeyi

Venüs geçmişte, nehirler, göller ve okyanuslardan oluşan ılıman bir dünyaydı. Ardından iklim değişikliği felaketi geldi: Kaçak bir sera etkisi, Venüs’ün yüzeyini, ezici atmosferik basınçlar ve kurşunu eritecek kadar sıcak olan kemik kuruması bir cehenneme dönüştürdü.

Ancak Venüs’teki yaşam, eğer varsa, gökyüzüne taşınmış olabilir. Pek çok bilim adamı, Venüs’ün atmosferinde, muhtemelen günümüze kadar, potansiyel olarak yaşanabilir ceplerin olduğuna inanıyor. Örneğin yaklaşık 50 kilometre yukarıda, bugünkü sıcaklıklar ve basınçlar Dünya yüzeyindekilere benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: RUSYA VENÜS’E “YENİDEN” YÖNELİYOR

Beck, “Oraya giderken çok şey öğreneceğiz ve atmosferik bölgede ne olduğunu keşfedip keşfedemeyeceğimize bakacağız.” dedi. “Ve kim bilir? Belki de turnayı gözünden vurabiliriz.”

2023 misyonunda Rocket Lab’ın iki aşamalı Electron iticisi ve Photon uydu taşıyıcı aracı kullanılacak. 17 metre uzunluğundaki Electron, roketin Rutherford motorlarının performansını artıran batarya teknolojisindeki son gelişmeler sayesinde artık gezegenler arası görevler için uygun bir seçenek haline geldi.

RocketLab roket fırlatılışı

Rocket Lab temsilcilerinin açıklamalarına göre, bu iyileştirmeyle Electron artık yaklaşık 225 kilogram yerine, yaklaşık 300 kilogram taşıma kapasitesine sahip olacak.

Beck, “Venüs’e gidiş ve dönüş için pencereyi açar. ” dedi. (Şirket, Electron’un ilk aşamasında geri döndürmek ve yeniden kullanmak için çalışıyor. Geri dönen hızlandırıcılar, Dünya atmosferine yönlendirmeli girişler yapacak, bu da daha fazla yakıt gerektirecek ve bu ilave ağırlığı yerden kaldırmak için daha güçlü motorları gerektirecek.)

Elbette, Venüs bulutlarında yaşamın var olduğuna dair bir garanti yok, ya da Rocket Lab’in planlandığı gibi eğer varsa onu bulacağına dair hiçbir garanti yok. Ancak Beck, bilimsel sonuç ne olursa olsun, misyonun keşifte oyun değiştirici olabileceğini söyledi.

Venüs gezegeni yüzeyi

“En azından, özel bir görev olsa bile gezegenler arası bir şeyler yapmayı denemek için harekete geçirici olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu, dünyanın geri kalanına ‘Hey, bakın bunları özel olarak yapabiliriz’ mesajı gönderecek.”

Venüs görevi, her şey plana uygun giderse Rocket Lab’in Dünya yörüngesinin ötesindeki ilk görevi olmayacak. Şirket kısa süre önce 2021’in başlarında Electron ve Photon kullanarak NASA uydusunu aya uçurmak için bir sözleşme imzaladı.

Beck, ikilinin önümüzdeki yıllarda harekete geçirici işi yaparak, çeşitli uzak noktalara özel, düşük maliyetli yolculuklar sağlayabileceğini umuyor.

“Genelde, ayda bir bilim görevi yapmak istiyorsanız, 50-100 milyon dolarlık bir çek yazmaya başlıyorsunuz” dedi. Ama Photon’un aktif olmasıyla, “10-20 milyon dolara, gerçekten iyi bir bilimsel görev, gezegenler arası yolculuk ve ay ile ilgili şeyler yapabilirsiniz. Beni heyecanlandıran da bu.”

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.