NASA devasa teleskobunu uzaya nasıl göndereceğini ilk kez gözler önüne serdi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘nun 2021 yılında fırlatılmak üzere Ariane 5 roketinin üzerine nasıl monte edileceğini gösterdi.

Şimdiye dek yapılmış en büyük uzay teleskobu olarak tarihe geçecek olan bu büyük teleskobun konfigürasyonunu katlanabilir şekilde yapmayı tercih ettiler. Uzaya çıkarıldığında ise kendini açacak ve ilk görevini yapmaya başlayacak. Bu teleskop Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı, NASA ve ortakları tarafından geliştirildi. 

Uzay ajansı, gelecek yıl fırlatılacak olan teleskobun fırlatılmadan önce nasıl istifleneceğine dair örnek bir video paylaştı.

Büyük altıgenler teleskobun aynalarıdır ve çapı yaklaşık 6,5 metre civarında. Aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.