NASA ve ESA Mars’tan numune almak için birlikte çalışmayı planlıyor

retro futuristic mars mission nasa esa
Nasa ve Esa birlikte çalışacak

NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile ortaklık kurdu. Bilim adamları Mars’tan doğrudan numune alabilmenin hayalini yıllardır kuruyordu ve bu hayal sonunda gerçeğe dönüşebilir. NASA’nın Mars 2020 Perseverance adındaki görevi ile fırlatılan gezgini numunelerin Dünya’ya getirilmesi için çalışma yapıyor.

Bir sanal haber görüşmesinde NASA, Mars 2020 projesi için ajansın planlarından bahsetti. Mars’tan alınan numunelerin Dünya’ya taşınmasının oldukça karmaşık olduğu projede, çok sayıda robotik kaşif yer alıyor. Temmuz ayında başlayacak süreçte ilk gezgin olan “Perseverance” robotunun, Şubat 2021’de Mars’a ulaşması bekleniyor. Gezgin, keşif görevi boyunca küçük kaplarda çeşitli numuneler toplayacak.

Mars’tan toplanan numunelerin Dünya’ya geri getirilmesi için 2026 yılında yapılması planlanan bir lansman düşünülüyor. NASA, numuneleri toplaması için ESA tarafından tasarlanan ve Perseverance robotunun yakınına yerleşecek başka bir gezgin göndermeyi planlıyor. Toplanan numuneler ikinci gönderilen gezgine sabitlendiğinde, MAV (Mars Ascent Vehicle) adındaki roket, örnekleri Mars’ın yüzeyinden çıkarıp sabit bir yörüngeye sokacak. Daha sonra MAV’ın yörüngeye soktuğu numuneler, ESA’nın yörüngedeki sabit uzay aracı tarafından alınacak.

Daha önce hiçbir uzay aracı başka bir gezegenin yörüngesinden kargo aktarmadığı için bu görev epey önem taşıyor. Son görev ise 2031 yılında gerçekleşmesi planlanan örnek numunelerin Dünya’ya hareketini başlatmak olacak. Dünya atmosferinin bozulumu etkisinde kalmayan Mars parçalarına erişmek, bilim adamlarının Mars’ın tarihi ve mevcut durumunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

NASA , henüz görevin maliyeti hakkında bir açıklamada bulunmadı ancak birkaç milyar dolar civarında olması bekleniyor. Sevk etme sırasında zorlu koşullarda uzun süre sabit kalması gerektiği için MAV, bu görevin en kritik ve tasarımı zor bileşinini oluşturuyor. Roket yakıtlarıyla olan uzun vadeli deneyimi nedeniyle NASA, bu görevde roket motorları tasarımında Northrop Grumman’a güvenmeyi planlıyor.

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

Görsel: Mars 21Maciej Rebisz

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.