NASA ‘ışık hızından daha hızlı’ uzay aracı tasarımıyla fiziğin sınırlarını zorluyor

NASA, bir uzay aracının ışık hızından daha hızlı seyahat etmesine izin verebilecek bir itme sistemine yatırım yaparak “fizik sınırlarını zorluyor”.

Fikir, doğrudan bir bilimkurgu gerilim filminden çıkmış gibi geliyor ve bunun nedeni, çözgü sürüşünün Star Trek’te görülen bir yumruk olması ve kozmos boyunca süperluminal uzay aracı tahrikine izin vermesiydi. Albert Einstein’ın özel görelilik teorisine göre, ışık hızını aşan maddi bir nesnenin sorunu, sonsuz miktarda kinetik enerjinin gerekli olacağıdır. Ancak, teorik olarak, nesnenin kinetik enerjisini arttırmak yerine bir nesneyi taşımak için alanı çarpıtarak çözülebilir ve Dr Harold Sonny White’ın 2012’de açıkladığı şey tam olarak budur.

Biliminsanı Joe Scott, “NASA’nın Eagleworks Laboratuarı: Fiziğin Sınırlarını Zorlamak” videosunda projenin nasıl doğduğunu açıkladı. Geçen yıl açıklanan bilgilere göre: “NASA’nın gayri resmi olarak Eagleworks olarak bilinen Gelişmiş Tahrik Fizik Laboratuvarı, tahrik ve güç hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyor.

Araştırmalarda alınan sonuçlar  bir LOX metan motorundaki kıvılcım ateşleyiciyi rafine etmek kadar pratik olmasa da, yaptıkları şey önemlidir, çünkü birçok sorulmamış sorunun yanıtını bulmuş oluyorlar. Biliminsanlarının umutları, bu yüzyılın sonunda, aynı teknolojileri yıldızlararası seyahat için kullanabilmemizdir.

Dr. Harold Sonny White yönetimindeki ekip, Warp Drive’ ın gerçek bir uygulamasını tanımlayan belgeyi tamamladı. Miguel Alcubierre temelde Star Trek’in bazı bölümlerini izleyen ve Einstein’ın alan denklemlerini tersine çevirmeye karar veren biri.

Işık hızından daha hızlı seyahat etmek mümkün mü?

Geminin kendisi ışık hızından daha hızlı seyahat etmiyor, gemi uzay-zaman boyunca hiç seyahat etmiyor, sadece bir baloncuğun içindeymişçesine ve önünde uzay-zamanın kumaşlarını daraltıyor ve arkasında genişletiyor, bu da ışıktan daha hızlı seyahat etmeye neden oluyor.

İlk ortaya atılan teoride, evrendeki çalışmasını sağlamak için milyarlarca kat daha fazla enerji harcanması gerekeceği idi. Ancak yıllar boyu süren çalışmalar sonucunda biliminsanları bunu Güneş enerjisinin birkaç katına kadar düşürdü ve şimdi Jüpiter’in kütlesine denk gelecek kadar enerjiye sahipler.

Dr White, Alpha Centauri’yi sadece birkaç hafta içinde bir otomobilin fiyatına üretebileceğini iddia ederek bu fikir ile NASA’ya gidiyor ve bu sayede Eagleworks doğuyor.

“Üç ana proje şu anda bir test çözgü alanını doğruluyor, vakumda kuantum parçacıkları ayarlayarak itme üretiyor ve birkaç rezonant boşluk iticisini test ediyor.”

Bay Scott, başarılı test sonuçları alındığını açıkladı, ancak gelecekte daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını itiraf etti.

Beyaz Juday Warp Field Interferometer adlı bu teorileri test etmek için bir lazeri bölerek, lazeri iki aynadan sekerek ve daha sonra dalga boylarının karıştığı yerde yeniden hizalayarak ölçmek için bir enstrüman bile oluşturdular.

“Dr. White’a göre, bu testlerin bazıları olumlu sonuçlara yol açtı, ancak tek sorun ayrıntıların son derece hassas olması, bu yüzden de kesin olarak emin olmak zor.

“Olumlu sonuçlar alsalar da, etkiler o kadar küçük ki, bunun gerçekten bir gemiyi itebilecek bir şeye nasıl ölçeklendirilebileceğini anlamak biraz zor.

“Şu anda böyle bir şey yapmak için gerekli olan türden egzotik bir enerji bilgisine sahip değiliz, ancak bunu yaptığımızda Dr White’ın neye benzeyeceği konusunda iyi bir fikri var.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.