Mars’tan Dünya nasıl görünüyor?

marstan dünya nasıl görünüyor

Curiosty yani “Merak” adlı keşif aracı bize yeni bir fotoğraf gönderdi. İçinde Dünya ve Venüs’ün de bulunduğu bu panoramik fotoğrafı o çekti.

Fotoğrafta görünen ve şaşırtıcı olan bir detay var. O da ışık kirliliği az olan bir yerde dünyadan bile gözüken galaksimiz ve yıldızlar neden marstan gözükmüyor? Bunun cevabı basit. Colorado’nun Boulder’daki Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden Mastcam yardımcı araştırmacısı Mark Lemmon, “Venüs’ün bu görüntüsü alındığında orta derecede parlak yıldızlar bile görünmedi” dedi.

Earth: Dünya – Moon: Ay

Mars’ta yılın bu zamanında, Mars atmosferinde önemli miktarda toz var. Bu toz güneş ışığını yansıtır ve gökyüzünü özellikle parlak hale getirir, yani yıldızlar görmek çok daha zor hale gelir.

Buna bir nevi dünyanın en uzun süren öz çekimi de diyebiliriz. Nitekim onu biz oraya gönderdik ve o tekrardan bizim fotoğrafımızı çekti. Umut ve yaşam vaad eden bir fotoğraf bu…

Earth: Dünya – Venus: Venüs
Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.