Mars’ta yaşam olabilir ama biz buna hazır olmayabiliriz

mars

NASA Baş Bilim İnsanı Dr. Jim Green, The Sunday Telegraph’a yaptığı açıklamada NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars üzerinde araştırma yapmak üzere göndereceği iki aracın Mars’ta yaşamı bulmaya çok yakın olduğunu söyledi.

2021 yılında Mars’a indirilecek bu araçlar incelenmek üzere yeraltından örnekler toplayacaklar ve Green’e göre bu araştırmalar sonucunda Mars’ta yaşamın bulunması çok büyük bir ihtimal. Fakat Green biz dünyalıların bu bulgulara çok da hazır olmadığımızı düşünüyor. Bu endişenin sebebi ise bilim insanlarının sormaya başlayacağı yepyeni sorular. Bu zamana kadar evreni anlamaya çalıştığımız akademik düzeydeki bilgilerin büyük bir kısmı değişebilir ve herşeye baştan başlamak durumunda kalabiliriz. Eğer bir yaşam formuna rastlanırsa Dr. Green’e göre “Bizimki gibi bir hayat formu mu? Yaşam gezegenden gezegene geçebilen birşey midir, yoksa bizim yaşamımız doğru ortamda ortaya çıkan bir kıvılcımdan ibaret miydi? Yoksa kimyasal ortama göre farklılık gösterebilen birşey mi?” gibi sorular bilim insanlarının kafasını uzunca bir süre meşgul edecek.

jim reen

Bilim insanları kendilerini bu sorulara hazırlayadursunlar Mars’ta yaşamın sağlanabilmesine dair bir öneri yine bilim insanlarından geldi. Mars’ta yaşamı başlatmanın yolu mikroplardan geçebilir.

Avrupa Mikrobiyoloji Birlikleri Federasyonu’nun bir yayınında kızıl gezegenin ilk sakinlerinin bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalar olması yaşamın desteklenmesi açısından öneriliyor. Bu yayındaki kendi kısmında akademisyen Jose Lopez, bir gezegende kolonileşmenin ilk adımının o gezegendeki mikrobik çalışmalar olması gerektiğini belirtiyor. Lopez, çorak ve steril bir yerde hayatta kalmanın tek yolunun yaşama katkısı olabilecek mikroorganizmaların da kolonilerle birlikte gitmesi olarak açıklıyor.

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.