Mars’ta koloni kurmak için insan DNA’sının değiştirilmesi gerekebilir

mars koloni dna

Genetik mühendisliği, Mars’ta kuracağımız geleceğimizin büyük bir parçası olabilir gibi görünüyor.

NASA’nın 2030’larda başlatmayı düşündüğü mürettebatın Mars’a gönderilmesi görevleri, astronotlar için oldukça zorlayıcı olacak. Planlanan görevler astronotları yüksek radyasyon yüklerine, kemiklere zarar veren mikro yerçekimine ve diğer tehlikelere bir seferde maruz bırakacak. Ancak NASA yetkilileri, Mars’a gönderilecek öncülerin nispeten iyi bir şekilde Dünya’ya geri dönebileceklerini söyledi. Ancak yine de gerçek hikaye daha farklı şekilde gerçekleşebilir. 

Uzmanlar, Mars’ta veya ev gezegenimizin dışında başka bir gezegende kalıcı olarak yaşamak, güvenli ve sağlıklı olarak kalmak istiyorsak, insanoğlunun temel DNA’larında bazı değişiklikler yapmamız gerekebileceğini söylüyor. 

Geçtiğimiz günlerde New York Bilimler Akademisi tarafından “Mars’ı Yabancılaştırmak: Uzay Kolonizasyonunun Zorlukları” isimli bir web seminerinde bu konu konuşuldu. Houston’da bulunan Lunar ve Planetary Enstitüsü’nde astrobiyolog ve jeomikrobiyolog olan Kennda Lynch yaptığı açıklamada, insanların Mars’ta kalmak ve oraya yerleşmek istiyorsa genetik mühendisliği ve diğer ileri teknolojilerin devreye girmesi gerekebileceğini söyledi. Seminerde, bu tür teknolojilerin oldukça kritik rol oynayacağı belirtildi. 

Çok yakında

NASA ve diğer uzay ajansları astronotlarını uzay aracı korumasıyla ve farmakolojik olarak çeşitli ilaçlarla korumak için önlemler alıyorlar. Bu nedenle, bu önlemlerin güvenli olduğu kanıtlandığı sürece, onları genetik olarak korumayı düşünmek tuhaf bir düşünce değil. 

Online seminerde bu yöntemlerin etik olarak uygun olup olmadığına da değinildi. Mars kolonilerinin uzun süre kalacağı düşünüldüğünde güvenli olduğunu varsayarak bu yöntemlerin etik boyutunu düşünmek zorunda kalabiliriz. 

NASA araştırmacıları, tardigrades ve radyasyona dayanıklı bakteri Deinococcus radiodurans gibi ekstremofil mikropların, biyolojide doğal bir kaynak olduğunu söylüyor. 

Diğer biyolojik canlıların gelişmiş özelliklerinden yararlanmak, sadece Mars için değil daha uzak ve egzotik gezegenlere gitmek için de faydalı olabilir. Örneğin, Jüpiter’in güçlü radyasyon ışınlarına karşı koyabilirsek oraya gidebiliriz. 

Sadece biz değil

Bazı araştırmacılar ve keşifçiler ise, Mars’ın bazı özelliklerinin değiştirilmesiyle de bu tür sorunların çözülebileceğini savunuyor. Yeni bir etik tartışmayı da ortaya çıkarabilecek bu görüş, Mars’ın yeraltındaki özelliklerinin değiştirilmesiyle onu yeni Dünya’mız haline getirmeyi düşünüyor. 

Buna karşın çoğu astrobiyologi Mars’ın dünyalaştırılmasına karşı çıkıyor ve kızıl gezegendeki yerel ekosistemi bozmayı doğru bulmuyor. 

Astrolog Lynch, bu görüşü hem etik dışı hem de bilimsel değil olarak tanımladı. Lynch, Mars’ı keşfetmemizin ana nedenlerinden birinin Dünya’nın evrende yaşamı barındıran tek gezegen olup olmadığını bilmek olduğunu açıklayarak, “Mars’a gitmeden önce orayı değiştirirsek, insanoğlu orada gerçekten yaşayıp yaşayamayacağını nasıl öğreneceğiz?” dedi. 

Kapak görseli: Mission MarsDOFRESH .

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.