Mars’ta drone kuşatması

mars helikopter

Yaklaşık yirmi yıldır NASA, atmosferi hakkında daha fazla çalışmak için Mars’a robotik keşif araçları gönderiyor. Curiosity (Merak) ve kızıl gezegenin etrafında dolaşırken, Spirit (Ruh) ve Opportunity (Fırsat) araçları emekli oldu. Yakında Perserverance (Azim) gezgini tarafından katılacak.

Perserverance keşif aracı yalnız seyahat etmeyecek, Ingenuity (Marifet) adlı helikopter de ile bu keşif aracına eşlik edecek. Bir helikopter ilk kez Mars atmosferinde uçacak. Ingenuity helikopteri Azim gezgininin karnına bağlanacak ve bir kalkanla korunacak. Gezegen güvenli bir iniş yaptıktan sonra bu kalkan kaldırılacak ve Yaratıcılık kendi başına, gezegeni keşfetmeye hazır olacak.

Mars atmosferi, Dünya’nın atmosferinden birkaç kat daha incedir ve bu, uçuş sırasında Yaratıcılığın karşılaştığı ilk zorluk olacaktır. NASA’nın ekibi, Ingenuity’yi test ederken işleri yavaşlatmayı planlıyor. İlk uçuşu 30 saniyeden fazla olmayacak. Bilim adamları, atmosferde kaldığı zamana ve helikopterin hangi irtifayı koruduğuna bakılmaksızın, ilk uçuşu yapmanın hala büyük bir başarı olacağına inanıyor ve bilim adamları bu tek uçuştan çok şey öğrenmeyi planlıyorlar.

Yaratıcılık Dünya’da 4 kilo ağırlığında. Bu, Mars’ta yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında olacağı anlamına geliyor. Bunun dışında, güneş panelleri ile çalışır ve bir gün şarj edildikten sonra 90 saniye boyunca zeminin üzerinde kalabilir. Yaratıcılık, 15 feet’e kadar irtifalara ulaşabilir ve tek bir şarjla zemin boyunca 980 feet’i kaplayabilir. Yaratıcılığın, 30 gün boyunca Mars göklerinde dolaşması bekleniyor.

Tıpkı önceki tüm geziciler gibi, Azim gezgini de Kızıl Gezegendeki antik yaşamın işaretlerini aramak için gönderiliyor. Sadece bu sefer, deney başarılı olursa keşfini biraz geniş yapmak için küçük bir arkadaşı vardır.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.