Jeff Bezos Amazon’dan bir uzay imparatorluğunu yönetmek için mi istifa etti?

Jeff Bezos Amazon'dan bir uzay imparatorluğunu yönetmek için mi istifa etti?

Jeff Bezos, Amazon’un CEO’luğundan istifa ettikten sonra, odağını başka bir şeye kaydırmaya hazır. Reuters’e göre, Bezos’un uzay aracı çalışmalarını iki katına çıkarması muhtemel.

Dünya’nın en zengin iş insanlarından biri olan Bezos’un bir tutku projesi olan uzay keşfi için, Blue Origin‘e daha fazla saat ayırmaya başlamış bile. Ama bu değişmeye başlamış olabilir. Bezos, geçen yılın sonlarında yayınlanan yeni bir kitapta, “Blue Origin yaptığım en önemli iş.” demişti.

”Basit bir argümana dayanarak bu konuda büyük bir inancım var: dünya en iyi gezegen.” diye yazdı. Bezos bu gezegenden kurtulmaya çalışan tek iş adamı değil. SpaceX CEO’su Elon Musk, Bezos’tan kısa bir süre önce dünyanın en zengin adamı lakabını devraldı. — SpaceX’in sektördeki büyüyen başlangıcını vurgulayan bir detay.

SpaceX, yörüngeye ve Uluslararası Uzay istasyonuna giderek artan sayıda mürettebat ve mürettebatsız yolculuk yaparken, Bezos’un uzay şirketi henüz uzay istasyonunu ziyaret etmedi ayrıca kargo veya yolcuları uzaya göndermek gibi konularda da henüz bilgi yok.

Ayrıca, Blue Origin’in NASA ile yaptığı sözleşmeler hakkında bir sorun var. NASA, geçen yılın Nisan ayında, yaklaşmakta olan Artemis misyonlarının bir parçası olarak aydaki insan topraklarını geliştirmek için Blue Origin, Dynetics ve Spacex’i seçti.

Dört ay sonra, Blue Origin, Blue Moon Lander’ın tam ölçekli bir prototipini NASA Johnson Uzay Merkezi’ne gururla teslim etti. Ancak, hala bilimsel aletler ve navigasyon kadranları için yer tutucu olarak velcro köpük parçalarına sahip olan uzay aracının gideceği çok yol var.
SpaceX ayrıca, uzay aracı sözleşmesinde Blue Origin ile doğrudan rekabet ediyor ve aya iniş yeteneklerine sahip olacak bir yıldız gemisi varyantı vaat ediyor.

Blue Origin yörüngeye gitmek için, bu yıl fırlatılması planlanan devasa bir roket olan New Glenn iki aşamalı yörünge fırlatma aracına yoğunlaşmış durumda. Yeniden kullanılabilir roket, uzay şirketi için ileriye doğru büyük bir sıçramayı temsil ediyor, ancak ilk kez ne zaman uçacağı hala belirsiz.

Blue Origin’in vitesi arttırması ve yörüngeye güvenilir, yeniden kullanılabilir uçuşlar elde etmesi çok önemli bir gelişme olacaktır. Ve Bezos’un şirketin çabalarına ayırmak için daha fazla zamana sahip olmasıyla, bunları gerçekleştirme ihtimalli var.

Ama kaçınılmaz olarak bir yakalama oyunu olacak. SpaceX, 1970’lerden bu yana ilk astronotları ay yüzeyine taşıyabilecek yeniden kullanılabilir bir ağır kaldırma aracı geliştirmeye yönelik büyük adımlar atıyor.
Blue Origin’in planlanan Project Kuiper takımyıldızı genişbant ışınlayan uydular bile, SpaceX’in sahip olduğu Starlink uydularıyla yarışacak.

Bezos’un yenilenen taahhüdünün Blue Origin’i değerli bir rakip haline getirmek için yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.