Gökbilimciler bilinen evrenin en güçlü kozmik fırtınasını belirledi

kozmik fırtına
Bilim adamları uzayda kozmik fırtına keşfetti

Gökbilimciler çalışmaları sonucunda yeni bir keşifte bulundular. Gökbilimciler , bilinen evrenin en güçlü kozmik fırtınasını belirledi.

KOZMİK SEL

Bir kara delik, kuasar olarak bilinen kozmik bir jet içindeki parçacıkları patlattığında çevre galaksilerde güçlü rüzgarlar oluşturabilir.Genellikle bu rüzgarlar oldukça küçüktür ve Space.com raporları, gökbilimcilerin hiçbir şeye benzetemediği ayrıca büyük bir fırtına oluşturabileceğini düşündüğü bir kuasarın bulunduğunu gösteriyor.

 

ÇILGIN GÜÇLÜ

Space.com’a göre bir kuasar rüzgarı, etrafındaki galaksideyıldız üretimini engelleyebilir.Geçen ay TheAstrophysicalJournal’da bunun üzerine yapılanaraştırmada, onun etkisine değil gücüne odaklanıldı.

Bir haber bülteninde Western Üniversitesi gökbilimcisi Sarah Gallagher “ Daha önceki kuasarlarda  yüksek hızlı rüzgarlar gözlemlenmiş olsa da incecikti ve az miktarda kütle taşıyordu. Bu kuasar ise hem çok hızlı hem de çok fazla kütle taşıyor ve biz bu kadar önemli bir şeyi nasıl başaracağını bilmiyoruz”dedi.

 

YENİ KATEGORİ

Araştırmanın arkasındaki gökbilimcilerse, yeni bir kuasar sınıfını ortaya çıkardıklarından şüpheleniyorlar.Oklahoma Üniversitesi gökbilimcisi ve yazarlarından Karen Leighly“İhtiyaç duyduğumuz verilere sahip olmadan ve methodolojimizi geliştirmeden bu nesneleri incelemek zordu ayrıca görünüşe göre rüzgarkuasarının en ilginç türü olabilirler”.

Gökbilimciler hakkında ve daha birçok ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazıyı okumak için Uzay-Havacılık kategorisindeki haberlere göz atabilirsiniz.

 

 

 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.