Şimdiye kadarki en büyük elektrikli uçak uçuşunu gerçekleştirdi

tamamen elektrikle çalışan elektrikli uçak

Dünya’nın en büyük elektrikli uçağı geçtiğimiz Perşembe günü göklerde boy gösterdi!

Muhtemelen Nikola Tesla görseydi gözyaşlarına boğulacağı bu buluş ABD’den. Dokuz kişilik uçak, elektrikli olmasının yanında karbon emisyonu yapmıyor ve ilk defa ABD’deki Washington eyaleti üzerinden 20-30 dakika kadar uçmayı planlıyor.

Uçak dokuz yolcu taşıyabilir, ancak test uçuşu sadece bir pilotla ve 183 kilometre hızda gerçekleştirdi. Motor üreticisi magniX, uçağın 2021’in sonuna kadar ticari hizmete girebileceğini ve 160 kilometre menzile sahip olmasını ümit ediyor.

Koronavirüs pandemisinden önce karbon emisyonları doğayı mahvetmeye devam ediyordu. Tam olarak bu soruna bir çözüm getirmemiz pek mümkün değil. Bunun sebebi elektrik gücünü aldığı pilin ağırlığı. Uçak havalanmak için yakıt olarak elektrik harcayacak ama ne kadar elektrik isterse o kadar da yükü paralel olarak almış olacak. Yani kısaca, tam elektrik kullanmamız için maddi olarak yüksüz bir enerji kaynağı kullanmamız ya da olanı azaltmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

Havacılık endüstrisi güvenliği sağlamak için yoğun bir şekilde düzenlenmiş, ancak magniX mevcut bir uçağın güçlendirilmesiyle sertifikasyon sürecinin hızlandırılabileceğini ummaktadır. Bir magniX motorla çalışan daha küçük bir deniz uçağı Aralık ayında kısa bir uçuş gerçekleştirdi. 

Haziran 2019’da başka bir şirket olan Ampaire, hibrit bir elektrikli fosil yakıt motoruyla çalışan bir uçağı California’ya uçtu . Yatırım bankası UBS analistleri, o zaman havacılık endüstrisinin 1600 kilometreden daha kısa menziller için hibrid ve elektrikli motorlara doğru birçok düşünceden çok daha hızlı hareket edeceğini söyledi. MagniX’in CEO’su Roei Ganzarski, mevcut uçakların hem işletilmesinin pahalı hem de kirliliğe yol açtığını söyledi. “Elektrikli uçaklar uçuş saati başına %40 ile %70 arasında daha düşük maliyette olacak” dedi. “Bu, operatörlerin daha küçük uçaklara daha fazla uçak uçurabilecekleri anlamına geliyor, yani daha kısa ve kapıdan kapıya deneyim, zararlı CO 2 emisyonları olmadan .”

Ganzarski her şeye rağmen, şirketin 1600 kilometrenin altındaki tüm uçuşların 15 yıl içinde tamamen elektrikli olacağına inanıyor. Umuyoruz ki bu dilek hem insanlık için hem de doğa için gerçekleşir…

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.