Elon Musk, SpaceX-Mars planının başlangıç tarihini açıkladı

elon musk
Elon Musk

Mars gezegeninde yerleşim kurma hedefi konusunda kararlı olan SpaceX CEO’su Elon Musk, planın başlangıç tarihi olarak 2022 yılını duyurdu.

Elon Musk geçtiğimiz gün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla 2022’ye kadar Mars’a ilk uzay gemilerini göndermeyi planladığını duyurdu. Uzay gemileri gelecekteki insan kolonisi görevini desteklemek için gerekli yükleri taşıyacak. Dünya ve Mars’ı birbirine yaklaştırmayı amaçlayan görevin ise 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Musk, bu hedefi ilk olarak Eylül 2017’de yaptığı bir sunumda açıklamış ve bu görevi gerçekleştirecek BFR aracını tanıtmıştı. O zamanlar Musk, fazla yakın bir tarih gibi görünse de bu görev için 2022 yılını planladığını belirtmişti. O açıklamadan bu zamana çok şey değişti, BFR araçları değişerek Starship prototiplerine dönüştü, hatta bazıları denemelerde başarısız oldu. Ancak Elon Musk’un hızlı bir süreçle kızıl gezegene ulaşma kararlılığı sürüyor.

Musk’un Twitter’da yaptığı açıklamaya karşı, “Neden bu kadar acele ediyorsun?” cevabını yazan Twitter kullanıcısına karşılık “Yarım milyar yıl içinde güneş büyüyecek ve okyanuslar buharlaşacak. Yani insanlığın yeniden yerleşim kurmak için oldukça kısa bir zamanı var.” dedi.

SpaceX’in planladığı iki görevden ilki, kendi kendini devam ettirebilen bir medeniyet kurabilmek için yeterli kaynağa ulaşana kadar Mars’a roket göndermek olacak. Musk, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “yaklaşık bir düzine transfer merkezi” planladıklarını söyledi. Dünya ve Mars her 26 ayda bir aynı hizaya gelir. Bu durum göz önüne alınırsa süreç yaklaşık 25 yıl sürebilir. Planlandığı gibi ilerlenmesi halinde, kendi kendini idare edebilen bir Mars şehri 2050’den önce kurulabilir.

Plan, Mars’ta kurulacak yeni bir şehrin yaklaşık bir milyon ton yük gerektireceği fikrine dayanıyor. Musk, 2019 yılında planın maliyetini, dünyanın gayri safi hasılasının yüzde ellisi ile yüzde biri arasında olacağını açıklamıştı. Aynı açıklamada bu maliyeti 100 milyar ile 10 trilyon dolar arasında sabitledi. Düşük maliyet rakamı ton başına 100.000 dolar olursa maliyet Mars’a bir ton yük taşımanın maliyetine bakılarak değişecek.

SpaceX’in yeniden kullanılabilir süper fırlatma aracı Starship, tüm bu planların merkezinde yer alıyor. Şu anda Teksas’taki Boca Chica tesisinde yapım aşamasında olan paslanmaz çelikten üretilecek makine, aynı anda 150 tona veya 100 kişiye kadar taşıma yapabilecek. Tamamı yeniden kullanılabilir olan roket, yakıt olarak sıvı oksijen ve metan kullanıyor. Mars’ta erişilebilen kaynaklar sayesinde kızıl gezegeni ziyaret eden insanların yakıt ikmali yapması veya Dünya’ya geri dönmesi de sağlanabilecek. Bu proje için SpaceX, 1.000 adet Starship gemisi üretmeyi planlıyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.