Sadece elektrikle çalışan jet motoru geliştirildi

elektrikli jet motoru

AIP Advances dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yeni geliştirilen jet motoru cihazı, havayı sıkıştırarak mikrodalgalarla iyonize etmeyi ve onu harekete geçirmeyi sağlayan bir plazma üretmeyi başardı. 

Çin’deki araştırmacılar tarafından geliştirilen prototip jet motoru, herhangi bir fosil yakıt kullanmadan kendini itme kuvveti oluşturabiliyor.Elektrikle çalışan jet motoru şimdilik küçük boyutta üretildi ve ölçeklendirilmesi planlanıyor. Bu yöntem, gelecekte bir gün sadece elektrik ve havayı yakıt olarak kullanabilen uçakların kullanılmasını ve karbonsuz hava yolculuğunun önünü açabilecek potansiyele sahip.

Ölçeklendirme

Jet motoru prototipi ile gerçek düzlemde bir motor oluşturmak arasında katedilecek uzun bir yol var. Ancak oluşturulan prototip, 1 kilogramlık çelik bilyeyi 24 mm havaya fırlatabildi. Ölçeklendirme yapıldığında geleneksel jet motoru ile aynı güçte olduğu anlamına geliyor. 

Araştırma ekibinden Wuhan Üniversitesi mühendisi Jau Tang, yapılan basın açıklamasında “Sonuçlar, mikrodalga hava plazması sistemini kullanan bu tür bir jet motorunun, geleneksel fosil yakıt jet motoruna potansiyel olarak uygun bir alternatif olabileceğini gösterdi.” dedi.

Hava yolculuklarına alternatif

Uçak yakıtları ve havayolu şirketleri küresel ısınmaya ve atmosfere yayılan gaz miktarının artmasına sebep olma açısından önde gelen sektörlerden. New York Times raporuna göre ticari hava yolculukları, sadece Eylül ayında sera gazı yayılımının %2,5’inden sorumlu ve askeri uçuşlar bu orana dahil bile değil.

Bu sebeple iklim değişikliğinin küçük gibi görünmesine rağmen önemli bir kısmını oluşturan hava yolculuklarına alternatif yakıt yöntemleri getirilmesi büyük önem taşıyor. Enerji üretiminde fosil yakıt kullanmayarak, diğer yakıtlara nazaran daha sürdürülebilir bir alternatif sunan jet motor, geleneksel motorlara göre iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Bu teknoloji geliştirilmesi halinde havayolu taşımacılığını küresel anlamda değiştirebilir.

Mühendis Tang, çalışmalarının motivasyonu olarak insanların fosil yakıt yerine jet motorlarını kullanması sayesinde küresel ısınma sorunlarının çözülmesini gösteriyor. Tang, “Tasarımımızla fosil yakıt kullanmıyoruz, bu sayede sera etkilerine ve küresel ısınmaya neden olacak karbon emisyonu da üretmiyoruz.” diyor. 

Jet motoru teknolojisinin ilerlemesiyle özellikle havacılık sektöründe yaşanacak gelişmeleri merakla bekliyoruz. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.