EHang uçak-taksi terminali inşa etmeyi planlıyor

ehang uçan taksi drone
ehang uçan taksi drone şirketi drone taksi havaalanı kurmak istiyor.

Otonom hava araçları şirketi EHang, uçak-taksiler için turizm odaklı bir terminal inşa etmek için Çin’in Guangxi Eyaleti ile anlaşma yaptı.

EHang şirketi, dünyada uçak-taksileri yaratmaya çalışan tek şirket değil ancak uçak-taksiler için bir terminal planlayan ilk şirket. E-port adı verilen terminalin, 2020 sonuna kadar faaliyete girmesini planlanıyor.

E-port binasının, üç kat yüksekliğinde ve yaklaşık 2.500 m²’den oluşması düşünülüyor. Yapının ilk katında bir giriş salonu, ikinci katında yolcu bekleme alanı, üçüncüsünde ise kalkış ile varış alanları olacak. Çatısında dört adet iniş platformu yer alacak yapıda, 20 adet EHang216 isimli otonom hava aracının (AAV) faaliyete geçmesi planlanıyor.

EHang216 isimli elektrikli hava taksisi, saatte 130 km hıza ulaşabiliyor ancak bu uygulamada çoğunlukla 100 km civarında seyredecek. Ortalama 21 dakika uçuş süresi olan araçlar dönüşümlü olarak havada kalacak.

EHang kurucusu ve CEO’su Hu Huazhi, “Çin’in Hezhou şehri, zengin turizm kaynaklarına sahip bir bölge ve otonom hava araçlarımızla bu şehrin çekiciliğini arttırmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. Huazhi, EHang için modern kültür ve turizmi teknolojiyle birleştiren hava gezileri gibi ticari uygulamaları arttırmayı amaçladıklarını da belirtti.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.