DARPA yapay zekası F-16 pilotlarıyla kapışıyor

f16 f-16 uçak savaş pilotu

İleri Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA), COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen ünlü AlphaDogfight denemeleri için üçüncü ve son etabın 18-20 Ağustos tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenleneceğini ve hem katılımcı ekiplerin hem de seyircilerin izlemesine izin verileceğini duyurdu.

İt dalaşı denemeleri, yapay zeka algoritmalarının havadan savaşta simüle edilmiş F-16 uçaklarını nasıl kontrol edebildiğini analiz edecek. 20 Ağustos’ta gerçekleşecek olan finalde en iyi yapay zeka ile deneyimli bir hava kuvvetleri pilotu karşı karşıya gelecek.

DARPA Stratejik Teknoloji Ofisi’nden Albay Dan “Animal” Javorsek, “Başlangıçta Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Silah Okulu’ndan savaş pilotları ile planladığımız gibi Las Vegas’taki AFWERX’te finallere ev sahipliği yapamadık” dedi.

Javorsek, DARPA’nın yapay zeka algoritmalarının birbirlerine ve Silah Okulu’nda eğitilmiş bir insana karşı nasıl performans gösterdiğini görmekten heyecan duyduğunu belirttti. Ekiplerin, bir yıldan kısa bir süre içinde otonom it dalaşı için AI’da önemli ilerlemeler kaydettiğini de sözlerine ekledi.


DARPA, DARPA’nın Air Combat Evolution (ACE) programı için yapay zeka geliştiricilerinden oluşan kısmı genişletmek amacıyla bu denemeler serisini başlattı. ACE, havadan havaya savaşı otomatikleştirerek ve yapay zekaya güven oluşturarak insan-makine takımını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Javorsek, “İnsanın veya makinenin son it dalaşını kazanıp kazanmadığına bakılmaksızın, AlphaDogfight Denemeleri tamamen yapay zekaya olan güveni artırmakla ilgili” dedi. “Şampiyon olan yapay zeka, bir F-16 pilotunun saygısını kazanırsa, ACE programının hedefi olan hava muharebesinde etkili insan-makine takımı oluşturmaya bir adım daha yaklaşmış olacağız.” şeklinde sözlerini bitirdi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.