DARPA SpaceX Starlink’in askeri versiyonunu başlatmak istiyor: Blackjack Ağı

starlink black jack ağı uydu

ABD ordusunun araştırma kanadı olan DARPA, SpaceX’in Starlink projesine benzer bir yörünge örgü ağı başlatmak için hazırlanıyor. C4ISRNET’in haberine göre, Blackjack ağının ilk uydusu bu yıl fırlatılacak. Blackjack tamamlanmadan önce yapılması gereken çok sayıda test, simülasyon ve fırlatma olmasına rağmen, bu hamle yeni bir küresel askeri iletişim ağına doğru önemli bir ilk adım olabilir.

Blackjack te Starlink gibi dünyayı kaplayan bir düşük yörüngeli uydular takımyıldızı olacak. Blackjack Program Yöneticisi Paul Thomas C4ISRNET’e verdiği demeçte, “Tasarımı doğru yapmamız önemli.” dedi. “Önce otobüsler ve yükler, sonra da Pit Boss adını verdiğimiz özerk görev yönetim sistemine odaklandık. Önümüzdeki yaz ilk iki askeri yükü 2021’in sonlarında rideshare üzerinden fırlatılarak entegre etmeye başlayacağımızı ve ardından 2022’de Blackjack gösteri alt takımyıldızının geri kalanını niçin kullanacağımızı tahmin ediyoruz.

Peki amaçları ne?

ABD ordusu giderek uzayda ne yaptığını belirlemek için uydular bağımlı, uzay tabanlı lazerler ve uydular ile mühimmat rehberlik yanı sıra Rusya ve Çin’den uydu sıkışma teknolojisi bu tür varlıkları güvence altına alıyor.

Abd Uzay Komutanlığı’nın yeni başkanı General John Raymond, Eylül ayında gazetecilere yaptığı açıklamada, SpaceX’in Washington’daki Redmond’daki Starlink fabrikasını ziyaret ettiğini, ancak Pentagon’un planları hakkında ayrıntılı bilgi vermediğini söyledi.

Şimdi ise bu bilgileri edindikten sonra korkmamak elde değil.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.