Concorde 2.0: Dünyanın en hızlı süpersonik uçağı semalara çıkamaya hazırlanıyor

yeni concorde uçak

Uçaklar ile yaptığımız seyahatlerde bile çokça vaktimizi alan seyahatleri çok kısa vakitlere almak kim istemez ki? Concorde 2003’te uçmayı bıraktığından bu yana ilk kez tekrar dünya semalarında süper hızlı uçaklar ile seyahat etmek için hazırlanıyor.

Nedir bu Concorde?

Colorado merkezli havacılık şirketi Boom’un ürünü olan bir uçak modelidir. Normal zamanda belirli hız sınırlarında seyahat eden yolcu uçaklarının aksine daha hızlı seyahat eden bu uçaklar sayesinde uzun mesafeleri yüksek hızla aşabilecek, dünyadaki yaşamımızı da bir nevi hızlı hale getirerek ve zamandan tasarruf sağlayacak. Piyasaya sürülecek olan süpersonik ticari olmayan jeti olan XB-1, dünyanın bağımsız olarak geliştirilen ilk süpersonik uçağıdır. Yolcu taşımamasına rağmen, süpersonik hız için ticari uygulanabilirliğin tekrar piyasaya sunulduğu zamana açık bir noktaya işaret ediyor.

Şirketin amacı ise “önce güvenlik”

Boom’un kurucusu ve CEO’su Blake Scholl, dünya üzerindeki en hızlı jeti inşa etmek hedef olsa da ondan önce gelen şeyin güvenlik olduğunu savunuyor. “Güvenlik ve zamanlama arasında kaldığımızda elbette ki güvenlik önce gelir.”

Daha önce olduğu gibi başarısızlık hakkında bir şey belirtmiyor ve yapması gereken gibi geleceğe odaklı bir şekilde ilk olarak ta güvenliği esas alarak projelerine hızla devam ediyor.

Virgin Galactic, XB-1’i istiyor

Projenin de ortaklarından biri olan Virgin Galactic, üretilen ilk 10 uçağı satın alma opsiyonuna sahip olacak. Virgin Grubun Group kurucusu Richard Branson ise havacılık sektöründeki inovasyonlar ve süpersonik ticari uçuşlara olan tutkusunu dile getirdi ve Virgin Galactic’in Boom ile yaptığı iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Virgin şirketler grubunu hali hazırda bir havayolu şirketine sahipken Boom ile yapılan bu iş birliğini, grubun uzay havacılığı şirketinin yapması da ilerleyen dönemde bizleri daha dikkat çekici projelerin beklediğinin göstergesi.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.