Çin Uzay İstasyonu’na gönderilecek uzay aracını test etti

çin uzay aracı roket testi

Çin Ulusal Uzay Ajansı, ülkenin bağımsız uzay istasyonuna göndermeyi planladığı roket ve uzay aracını başarıyla test etti.

Agence France Presse’te yayınlanan habere göre geçtiğimiz günlerde yeni nesil prototip uzay aracı, “Long March 5B”adlı roketten ayrılarak yörüngeye doğru bir yolculuk yaptı. Mürettabatsız gerçekleştirilen test sürüşü başarılı geçti. Çin, mürettebat ekibi olmadan yapılmasına rağmen, bu testin Ay ve Mars’ta insan tesisleri kurulması için önemli bir adım olarak görüyor. 

Göksel Saray

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından geliştirilen ve “göksel saray” anlamına gelen uzay laboratuvarı Tiangong’un ilki 2011, ikincisi Tiangong-2 ise 2016 yılında fırlatılmıştı. İlerleyen zamanlarda yapılması planlanan Tiangong-3 isimli uzay istasyonunun ise 2022 yılının ortalarında faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Modüler bir tasarımı olan Tiangong 3 istasyonuna, istenildiği durumda ileride ekstra parçalar eklenebilecek. Her biri 22 tonluk üç modülden oluşacak olan uzay istasyonunun, 10 yıl boyunca yörüngede kalması bekleniyor. Mürettabat için yaşam alanı ve araştırma laboratuvarını kapsayacak olan istasyona ek olarak Hubble benzeri bir teleskop yörüngeye fırlatılacak. Bu teleskop bakım kolaylığı için istenilen durumda istasyona kenetlenebilecek.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA)’ nin Dünya yörüngesindeki Tiangong 3 uzay istasyonunu monte etmesi iki ila üç yıl sürecek. Tamamlandığında, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) gibi Çin’in de uzayda kalıcı bir mürettebatı olmasına izin verilecek.

Çin, son yıllarda ABD’yi bu alanda yakalamak için uzayla ilgili çalışmalara olan desteğini oldukça arttırmıştı. Bu yatırımların sonucu olarak Çin bilim insanları, ülke içinde geliştirilen roketlerin, uzay araçları ve teknolojilerinin uzay programları için avantaj yaratacağını öngörüyor.

Konuyla ilgili basın toplantısında yetkililer, yeni uzay aracının, Japonya ve Avrupa ile olan uzay yarışında Çin’e önemli bir fark yaratacağını söyledi. 

Başarılı testi değerlendiren analistler ise bu görevi Çin için önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirdi. Bu uzay aracının yörüngeden başarılı bir şekilde dönüşü, Çin’in Dünya yörüngesinin ötesine mürettebat gönderme konusundaki ciddiyetini de kanıtlamış oldu. 

Bu zamana kadar sadece NASA’nın başardığı, insanlı Ay uçuşlarına Çin’in de oldukça yakın olması uzun bir süre konuşulacak gibi gözüküyor. 

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.