Çin kendi uzay istasyonunu yapacak

çin uzay üssü

Çin, covid-19’dan sonra iddialı yükselişine devam etmek istiyor; Çin Uzay İstasyonu’nun 2022’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA) geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Daha önceden temeli, ABD’nin uzay araştırmaları açısından ortaklığını yasaklamasından dolayı atılan Çin Uzay İstasyonu’nun 2022 yılında tamamlanmasını hedefleyen bu proje kapsamında, dört insanlı sefer ve dört kargo seferi yapmayı planlıyor.

Bir personel taşıyıcı uzay kapsülü ve dönüş mekiğinin deneme versiyonu, salıyı çarşambaya bağlayan 5 Mayıs akşamında Çin’in güney batısındaki Hainan eyaleti Wenchang Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. Rus yapımı olan Soyuz uzay kapsülünün geliştirilmiş bir versiyonu olan Shenzhou kapsülü, “Long March 5B ağır taşıyıcı roketleri” ile fırlatıldı.

Daha önce de uzay hakkında gelişmelerini devam ettiren Çin’in, bir uzay modülü yörüngeye çıkamadan infilak edip dünyaya geri düşmüştü. 2003’te ilk insanlı seferini gerçekleştiren Çin, rakipleri ABD ve Rusya’nın yanında “Uzaya insanlı sefer düzenleyebilen” ülkelerin arasına girmişti. Çin’in gelişen uzay programı, geçen yıl ayın büyük ölçüde keşfedilmemiş karanlık tarafına bir uzay aracı indirerek bir kilometre taşı elde etti ve Mars’a bir iniş ve gezici bir Rover göndermeyi planlıyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.