Çin dünya dışı varlık arama yarışında öne geçebilir mi?

Çin teleskop uzaylı dünya dışı varlık

E.T. ile iletişime geçmek için bir yarış mı söz konusu? Eğer öyleyse Çin bu konuda kendini geliştirip öne atılabilir!

Çin şu anda dünyanın en büyük radyo teleskopuna sahip. Radyo teleskoplar da, dünya dışından gelen sinyalleri yakalamamızı sağlıyor. Ya bir gün Çin başarıya ulaşırsa? Böyle bir iddia nasıl doğrulanabilir ve sonuçları ne olur? Peki resmi olmayan bir uluslararası SETI (dünya dışı yaşam arayışı) yarışı başlamış olabilir mi? 

“Uzaylı medeniyetleri ile temas: Dünya dışı dünyalarla karşılaşmakla ilgili umut ve korkularımız” isimli kitabın yazarı Michael Michaud Space.com’a verdiği demeçte; “Bilimsel alanların çoğu II. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana Amerikalılar ve diğer Batılılar tarafından yönetiliyordu. Zaten Çin, çeşitli bilimsel araştırma ve teknoloji geliştirme alanlarında dünyanın önde gelen ülkesi olmak için kaynaklara sahip.”. Michaud, Çin’in geniş bir bilimsel ve mühendislik yeteneği deposuna sahip olduğunu söyledi. Ulus ayrıca, önemli siyasi muhalefetle karşılaşmadan kaynakları istediği gibi yönetebilen otoriter bir hükümete sahiptir. Her şeyden önce, liderleri karar verme sürecine egemen olan Çin Komünist Partisi’nin yetkisidir. Yetkili, FAST teleskopunun Partinin onayı olmadan var olmayacağını söyledi.

Mesajlaşma sinyalleri

Michaud, “FAST teleskopu Çin’e dünya dışı bir uygarlık tarafından tespit edilebilecek radyo sinyallerini iletmek için güçlü bir araç sağlayabilir.” Dedi. Michaud, 2008 romanı “Üç Beden Sorunu” ödüllü Çinli bilim-kurgu yazarı Cixin Liu’nun, bu tür mesajlaşma dünya dışı zekâ sinyallerinin insanlık için ne anlama gelebileceğinin karanlık bir resmini çizdi.

Michaud, “Bu görüşün Çin’de yaygın olarak paylaşılıp paylaşılmadığı henüz belli değil. FAST radyo teleskobu ile güçlü sinyaller iletmek için herhangi bir çaba, Çin siyasi liderlerinin onayını gerektiriyor.” Dedi.

Yine mi soğuk savaş? Yine mi bilim kurgu be (!)

METI International başkanı Douglas Vakoch, “Bugünün uluslararası SETI sahnesinde Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 1960’ların uzay yarışının yeniden yapılmasını umut eden herkes hayal kırıklığına uğrayacak. SETI’de uluslararası iş birliği rekabeti kazanıyor” dedi. Francisco Şehrindeki oteller.

Nihayetinde, ilk teması onaylamanın anahtarı Vakoch, gelişmiş uygarlıklardan gelen yayınları tespit etmek için gelişmiş sinyal işleme yeteneklerine sahip coğrafi olarak ayrılmış bir yemek koleksiyonunda yattığını söyledi.

Vakoch, “Bu gibi zamanlarda, korona virüsün siyasi etki için ‘Çin virüsü’ olarak yeniden etiketlendiğini gördüğümüzde, gizli niyetleri herhangi bir milliyetten SETI bilim insanlarına atfetmekten kaçınmalıyız.” Dedi. “Herhangi bir ülkeden gökbilimciler, akıllı uzaylıları tespit eden ilk bilim insanı olmaktan gurur duyarlar, ancak diğer ülkelerdeki meslektaşların desteği olmadan yalnız başına gitmekte ısrar eden gökbilimciler keşiflerini onaylama riskini kaybederler.”

Dünya dışı yaşam bulunabilecek mi? Yoksa bu bir E.T. hayalinden öte geçemeyecek mi bilinmez. Ancak insanlığın ümidini yitirmeyeceği kesin!

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.