Blue Origin NASA’ya ay aracı prototipini sundu

blue origin ay aracı blue moon

2024 yılında Amerikan astronotları tarafından gerçekleştirilecek olan Ay’a dönüş, artık her zamankinden daha da gerçek gözüküyor.

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un girişimi olan Blue Origin ekibi tarafından yönetilen Human Landing System (HLS) Ulusal Takımı, NASA’ya Amerikan astronotlarını bir gün Ay’ın yüzeyine taşıyabilecek potansiyele sahip olan birebir ölçekli bir iniş aracı teslim etti.

Yaklaşık 12 metrelik birebir ölçekli bu model, Yükselme Elemanı (Ascent Element) ve İniş Elemanı (Descent Element) adı verilen iki ana parçadan oluşuyor. Model; astronotların gemiye bindirilmesi, ekipman ve malzemelerin yüklenmesi gibi çeşitli ekip operasyonları için bir test platformu görevi üstlenecek.

Blue Origin’in NASA’ya sunduğu prototip birebir ölçülerde. Yaklaşık 12 metre yüksekliğinde.

SpaceNews’ten alınan bilgilere göre bu model, aynı zamanda NASA çalışanlarına kabin ergonomisi, kabin içi görüş açıları ve oldukça büyük hacimli uzay elbiselerinin giyilmesi sırasında astronotların araca biniş ve inişleri gibi farklı konularda da çeşitli değerlendirmeler yapmaları açısından fayda sağlıyor olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SPACEX’İN STARSHIP PROTOTİPİ “SIÇRAMA” TESTİNİ GEÇTİ

Blue Origin’de ileri düzey geliştirmeler programlarının başkan yardımcılığını yapan Brent Sherwood, SpaceNews’e verdiği röportajda model odaklı bu tarz çalışmaların en iyi yanının, daha önce fark edemediğiniz şeylerin ortaya çıkması olduğunu belirtti. “Böyle fiziksel bir çevre içerisinde bulunduğunuzda, gözlerinizle görüp hissedebildiğinizde karşınıza yeni sürprizler çıkacaktır.” Şeklindeki açıklamalarla da görüşünü sürdürdü.

Nisan ayında Human Landing Systems (İnsan İniş Sistemleri) projesi kapsamında üç farklı şirketle anlaşmalar imzalayan NASA, 967 milyon dolar ile en büyük hibeyi elde etmeyi başaran Blue Origin’in yanı sıra Alabama kuruluşlu aeroteknoloji şirketi Dynetics ve SpaceX’e de yüzlerce milyon doları bulan miktarlarda maddi destekte bulundu.

Blue Origin Ay görevi vizyonunu temsil eden görseli.

SpaceX, taşıdığı astronotları Super Heavy klasmanı bir roket kullanarak Ay yüzeyine ulaştırmayı hedefleyen ve devasa boyutlarda bir uzay aracı olan Starship’in geliştirilmesine yönelik maddi bir destek alabildi. 

Sözleşmelerin devamının sonbaharın ilerleyen günlerinde yapılacak olmasına rağmen NASA’nın güncel durumununda kaç faklı iniş aracını destekleyebileceği henüz merak konusu. Yaşadıkları bütçe sıkışıklığı göze alındığında, Sherwood’un SpaceNews röpotajında kullandığı “Yönetebileceğimiz tüm iş yükü, gerçekten ihtiyacımız olanlar olmalı.” şeklindeki açıklamalarda da görülebiliyor. Sherwood, örnek fiziksel modellerle yapılan bu çalışmaların tarihi bir misyon doğrultusunda atılan büyük ve önemli adımlar olduğunu kaydederken, bu alandaki çalışmaların başka türlü yürütülmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Blue Origin’in yanı sıra, projede Lockheed Martin ve Northrop Grumman gibi NASA ile daha önceki projelerinde ortaklaşa çalışmış olan bazı önemli şirketler de yer alıyor. NASA’ya ait olan derin-uzay Orion aracı ve Northrop Grumman’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’nun malzeme ikmali için kullanılan Cygnus aracı bu projelere örnek olarak verilebilir.

Söz konusu model üzerinden devam eden projenin henüz çok erken safhalarda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, farklı aşamalara güç verecek roket motorlarının geliştirilmesi gibi pek çok konuda Blue Origin’in daha oldukça fazla yol kat etmesi gerekiyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.